O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Afrykański pomór świń znów zaatakował! Kolejne ogniska ASF!

Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń zaatakował kolejne gospodarstwa. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 72-73 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r.

Afrykański pomór świń na Podkarpaciu

Ognisko ASF nr 2021/72 (ognisko wtórne) wyznaczono 27.08.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie (3 lochy). Afrykański pomór świń zaatakował gospodarstwo położone w miejscowości Zdziechowice Pierwsze, w gminie Zaklików, powiat stalowowolski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Ognisko ASF nr 2021/73 (ognisko wtórne) wyznaczono 27.08.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 187 świń (20 loch, 135 warchlaków, 31 tuczników, 1 knur). ASF zaatakował gospodarstwo położone w miejscowości Dąbrówka Osuchowska, w gminie Czermin, powiat mielecki, województwo podkarpackie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE.

Aktywiści skazani za przestępstwa podczas protestów

Afrykański pomór świń to groźna choroba

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) Afrykanski pomor swin to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 

Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023