O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Korekcja racic u bydła – dlaczego ten zabieg jest potrzebny?

Korekcja racic u bydła

Korekcja racic u bydła to zabieg, który polega na modelowaniu i formowaniu prawidłowego ich kształtu. Powinna być przeprowadzana co najmniej 2 razy w roku. Po co potrzebny jest ten zabieg? Ma to zapobiec problemom bydła np. ze sprawnym wstawaniem i poruszaniem się po twardym podłożu. O racice naszych zwierząt powinniśmy dbać od ich najmłodszego wieku. Właściwa pielęgnacja w tym okresie może nawet całkowicie wyeliminować wady postawy, ze względu na dużą elastyczność kończyn.

Dbajmy o racice bydła

Problemy z chorobami racic odczuwają zarówno zwierzęta, jak i hodowca. Krowy cierpiące na schorzenia racic odczuwają ból, natomiast hodowca ponosi straty finansowe, które obejmują zarówno leczenie zwierząt, jak też obniżoną produkcję mleka. Krowy z chorymi racicami mają problemy ze sprawnym wstawaniem i poruszaniem się po twardym podłożu. W konsekwencji rzadziej podchodzą do stołu paszowego, czy do stanowiska udojowego, a na pastwisku przez bardzo krótki czas pobierają pokarm i szybko przyjmują pozycję leżącą. Wynikające z tego mniejsze pobieranie paszy przekłada się niekorzystnie na poziom produkcji mleka. Dlatego ważna jest korekcja racic u bydła, która polega na usunięciu nadmiernie przerośniętego rogu racicowego, nadaniu racicom właściwego kształtu, który zapewnia zwierzęciu równomierne rozłożenie nacisku ciała na racice.

Korekcja racic u bydła – co warto wiedzieć?korekcja racic u bydla zabieg

Korekcja racic u bydła to zabieg składający się z m.in. takich elementów, jak oczyszczenie i osuszenie, zmierzenie długości ściany przedniej palca wewnętrznego racicy i wyrównanie podeszwy. Choroby racic u bydła wynikają przede wszystkim z braku ruchu, złych warunków zoohigienicznych, jakie panują w oborze (duża wilgotność powietrza i ściółki oraz zanieczyszczenie amoniakiem sprawiają, że racice krów łatwo chłoną wodę, róg staje się miękki i podatny na urazy) czy też złej organizacja obory (zbyt śliska, nierówna posadzka, niewystarczająca ilość miejsca dla krów).

Gdy mamy do czynienia z chorobami i poważnymi zniekształceniami racic, zabieg zlećmy doświadczonemu i profesjonalnemu korektorowi. Dobrze jest skorzystać z usług członka Krajowego Stowarzyszenia Korektorów i Terapeutów Racic. Możemy mieć tym samym gwarancję, że korekcja racic zostanie przeprowadzona prawidłowo, a zdrowie naszych zwierząt powierzyliśmy fachowcowi, któremu nie obca jest znajomość anatomii i zasad biodynamiki racic. Należy zwrócić uwagę na fakt, że krowa po wykonaniu zabiegu, nie powinna poruszać się gorzej niż przed wejściem do poskromu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno zwierzęciu jak i osobie wykonującej korektę, podczas zabiegu krowa powinna być odpowiednio unieruchomiona. Służą do tego poskromy, które dzielimy na dwa zasadnicze typy: klasyczny poskrom typu „krowa stoi” lub poskrom hydrauliczny unieruchamiający krowę w pozycji leżącej na boku.

Przeczytaj: Hereford – najbardziej rozpowszechniona na świecie rasa bydła mięsnego 

modr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023