PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Handlowcy spodziewają się rekordowej sprzedaży przed świętami

Handlowcy spodziewają się rekordowej sprzedaży przed świętami

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-09 21:01:48
handlowcy

Handlowcy z Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) prognozuje, że w tym roku sprzedaż w okresie świąt Bożego Narodzenia będzie wyższa niż kiedykolwiek wcześniej.

Przewidują, że jej wartość sięgnie 112 miliardów euro. Sprzedaż na poziomie 112 mld euro byłaby o około 2 proc. wyższa niż w roku poprzednim.

Handlowcy optymistyczni odnoście zakupów przedświątecznych

Jak wskazują handlowcy, wysokie salda oszczędności i dobre nastroje konsumenckie wyznaczyły kurs na optymistyczne zakończenie roku po pierwszym półroczu, które z powodu blokad zagroziło istnieniu wielu detalistów.

Stowarzyszenie przeprowadziło ankietę wśród 450 detalistów "ze wszystkich sektorów, kategorii wielkości i lokalizacji". Według badania 45 proc. z nich spodziewa się wzrostu sprzedaży w tym i przyszłym miesiącu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jedna trzecia spodziewa się stabilnej sprzedaży. Sondaż wskazuje, że klienci nieznacznie zwiększą swoje wydatki na prezenty świąteczne w porównaniu z ubiegłym rokiem do 273 euro na osobę.

Ostatnie dwa miesiące są ważniejsze niż kiedykolwiek dla wielu detalistów po zamknięciu spowodowanym pandemią w pierwszej połowie roku. Tradycyjnie, klasyczne branże prezentowe, takie jak sprzedaż detaliczna zabawek, realizują ponad jedną piątą swojej rocznej sprzedaży w listopadzie i grudniu

– powiedział prezes HDE Stefan Genth.

Święta w cieniu pandemii

Związek dostrzega jednak również Handlowcy Niemcy swieta zagrożenia dla przewidywanej dynamiki sprzedaży.

Wszystko zależy od dalszego przebiegu pandemii i związanych z nią działań.

– powiedział Genth.

Wymienił też problemy z zaopatrzeniem w poszczególne produkty oraz rosnącą inflację jako kolejne możliwe negatywne czynniki wpływające na sytuację detalistów.

Jak powiedziała PAP ekspertka Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tegoroczne świąteczne wydatki konsumentów oraz działania marketingowe podejmowane przez przedsiębiorstwa są trudne do przewidzenia, ze względu na obawę o efekty szybkiego wzrostu poziomu zachorowań na COVID-19 i możliwości pojawienia się lokalnych obostrzeń. Na tegoroczny przedświąteczny sezon zakupowy będzie miała wpływ również inflacja.

Czytaj też: Ekonomiści: Inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc.

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Rada Kobiet powołana; Lasy Państwowe mają nowy organ doradczy 


Autor: Świat Rolnika

Małopolskie: Ryś podejrzany o ataki na zwierzęta gospodarskie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 18 i 19 maja


BULT SMOGOWICZE