PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Groźna bakteria w wodzie. Zamknięto znane kąpielisko

Groźna bakteria w wodzie. Zamknięto znane kąpielisko

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-24 11:27:00
bakteria

Kąpielisko na gdańskich Stogach zamknięte przez sanepid. Po tym jak pobrano próbki w wodzie wykryta została groźna bakteria Escherichia coli. 

Na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga. Ratownicy, którzy rozpoczęli w piątek pracę, odradzają kąpieli w tym miejscu. Kąpielisko na gdańskich Stogach w piątek miało rozpocząć swoją działalność. Jednak ze względu na wykrycie w wodzie przez sanepid bakterii Escherichia coli, kąpielisko będzie zamknięte do odwołania.

Groźna bakteria na Stogach

"Zgodnie z zapowiedziami w piątek otworzyliśmy kąpielisko w Gdańsku Brzeźnie, a kąpielisko na gdańskich Stogach nadal musi pozostać zamknięte" – przekazał kierownik gdańskich kąpielisk Łukasz Iwański.

Dodał, że w środę sanepid pobrał próbki wody, w których wykryto bakterię.

Informację potwierdziła zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska. "Badanie wody zostało powtórzone. Prawdopodobnie w sobotę otrzymamy wyniki" – tłumaczyła.

Dodała, że do czasu otrzymania wyniku, który wykluczy, że w wodzie występuje bakteria, kąpielisko będzie zamknięte.

Kierownik gdańskich kąpielisk przekazał, że na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga, a ratownicy, którzy w piątek rozpoczęli prace informują plażowiczów o wykryciu w wodzie bakterii i "odradzają wchodzenia do wody".

bakteria

Ruszają kolejne kąpieliska

W piątek, zgodnie z harmonogramem, została uruchomiona plaża w Gdańsku Brzeźnie. Pozostałe gdańskie kąpieliska ruszą 1 lipca. Łącznie przygotowanych zostanie dziewięć kąpielisk o łącznej długości 1300 metrów: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie ok. 70 ratowników.

Enterokoki, podobnie jak bakterie E.coli, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran. Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

Czytaj także: Gigantyczna bakteria o długości do 2 cm odkryta na Karaibach 

PAP/fot. pixabay


Niedziela handlowa w sierpniu. Sprawdź kiedy możesz zrobić zakupy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 01:00:00

Niedźwiedź grizzly zaatakował turystę; mężczyzna trafił do szpitala

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 13:30:00

IMGW ostrzegło przed upałami i burzami na południu i wschodzie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:45:00

BULT SMOGOWICZE