PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Granat i 1,7 metrowa rakieta! Niewybuchy wykopane na polu

Granat i 1,7 metrowa rakieta! Niewybuchy wykopane na polu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-31 13:00:00
Niewybuchy

Podczas prac polowych i leśnych wykopano niewybuchy. Znaleziono amunicję przeciwpancerną – granat, pocisk rakietowy, a nawet prawie dwumetrową rakietę.

W ostatnim tygodniu policyjny pirotechnik z Puław kilkakrotnie interweniował w związku ze znalezieniem materiałów wybuchowych z czasów II Wojny Światowej. Na niebezpieczne znaleziska natknęli się mieszkańcy Janowca, Gołębia oraz Skrudek. Przypominamy o ostrożności! Tego typu znaleziska wciąż mogą być bardzo niebezpieczne.

Niewybuchy na polu

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy powiatu puławskiego kilkakrotnie zgłaszali znalezienie przedmiotów, które jak podejrzewali mogły pochodzić z czasów wojennych i stanowiły zagrożenie. Niewybuchy znaleziono w Gołębiu, Skrudkach oraz dwukrotnie w Janowcu.

Policyjny pirotechnik, który interweniował w tej sprawie, stwierdził, że wykopana została amunicja przeciwpancerna – granat, pocisk rakietowy oraz rakieta o długości 1,7 metra! Za każdym razem policjanci zabezpieczali teren do przyjazdu saperów z Dęblina oraz informowali o potencjalnym niebezpieczeństwie i sposobie postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów.

Ze względu na porę roku, większość z nich została odnaleziona podczas prac polowych i leśnych (nasadzenia lasu w Gołębiu). Z kolei amunicję odnalazły dzieci, które bawiły się w pozostałościach po dawnym schronie w Skrudkach. Niebezpieczne przedmioty zostały podjęte przez saperów z 34 Patrolu Rozminowania z Dęblina, a następnie przewiezione w bezpieczne miejsce, gdzie zostały zdetonowane.

niewybuchy

Niewybuchy wciąż groźne

Pomimo, iż tyle czasu minęło od zakończenia II wojny światowej to wciąż spotykamy się z jej pozostałościami i odkopujemy niewybuchy. Pamiętajmy, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, aby w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie odkopywać go, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce.

Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku służbom, które potwierdzą, czy rzeczywiści mamy do czynienia z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia.

Czytaj też: We wtorek ewakuacja mieszkańców Jastarni. Wojsko usunie niewybuch

pulawy.policja.gov.pl/fot.KPP Puławy/fot.MON


Kontrowersyjne badanie: Dieta wegańska poprawia zdrowie

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-02 22:00:00

Windykacja nie musi szkodzić, może nam pomóc. Poznaj fakty i mity

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 18:00:00

Piwo nie sprzedaje się dobrze. Nie pomagają nawet upały

Autor: Tomasz Racki 2022-07-01 15:00:00

BULT SMOGOWICZE