PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /GIS: Wykryto gluten w kaszy gryczanej oznaczonej jako bezglutenowa

GIS: Wykryto gluten w kaszy gryczanej oznaczonej jako bezglutenowa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-29 10:30:33
gluten

GIS poinformował w środę o wycofaniu, oznaczonej jako bezglutenowa, kaszy gryczanej. Powodem jest stwierdzenie w niej ziaren pszenicy, zawierających gluten.

Dieta bezglutenowa jest bardzo popularna i stosują ją osoby, które chcą wyeliminować białko pszeniczne ze swojej diety. Dla niektórych jednak taka dieta nie jest widzimisię, a koniecznością. Chodzi tu przede wszystkim o osoby chorujące na celiakię i zmagające się z nietolerancją glutenu. Niestety, ale jest to coraz powszechniejszy problem, dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Dlatego też wycofywana kasza może być szkodliwa dla osób, które nie tolerują glutenu.

Gluten w bezglutenowej kaszy

Gluten to substancja alergenna, a spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergiczną. Ostrzeżenie publiczne GIS dotyczące żywności dotyczy produktu "Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO, 1 kg", której producentem jest firma Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda. Wycofaniu podlega partia 241121 J z datą trwałości 31.10.2022.

Główny Inspektor Sanitarny podał, że firma zdecydowała o wycofaniu z rynku wszystkich partii kaszy gryczanej wyprodukowanej w okresie od 15 do 29.11.2021 r. i 30.11.2021 r., przekazała dyspozycje swoim odbiorcom w celu wstrzymania dalszej sprzedaży oraz poinformowania klientów detalicznych o zaistniałej sytuacji. 

Uczulenie na gluten

Uczulenie na gluten może objawiać się na wiele Gluten kasza gryczana GIS 02sposobów. Do najczęstszych objawów należą:

• wzdęcia,
• biegunki,
• duszności,
• obrzęk dróg oddechowych,
• pokrzywka,
• świąd skóry.

Zaobserwowanie, któregoś z tych objawów powinno być pierwszym krokiem w kierunku wykonania niezbędnych badań. Reakcję uczuleniową można podzielić na natychmiastową i późną. Podczas wystąpienia reakcji natychmiastowej, objawy pojawiają się w ciągu kilku minut do godziny od czasu spożycia glutenu. Natomiast podczas wystąpienia reakcji późnej, można je zaobserwować po kilku godzinach, a nawet od jednego do dwóch dni.

Osoby, u których zdiagnozowana jest alergia na gluten, powinny unikać tego alergenu. Lekarz może zlecić także przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, gdy pojawiają się przeciwciała IgE-zależne. Osoby chorujące na celiakię powinny stosować dietę bezglutenową przez całe życie.

Czytaj też: Niebezpieczny produkt! Kasza gryczana wycofywana z Biedronki!

PAP/fot.pixabay