PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /GIS: Salmonella wykryta w filetach z piersi kurczaka

GIS: Salmonella wykryta w filetach z piersi kurczaka

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-27 14:00:46
Salmonella

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dot. żywności. Poinformował, że salmonella została wykryta w świeżych filetach z piersi kurczaka firmy Drobex.

Główny Inspektorat Sanitarny podał, że w wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis w partii produktu świeży filet z piersi kurczaka. Chodzi o produkt: Świeży filet z piersi kurczaka MAP, o numerze partii: 793921 i terminie przydatności do spożycia: 01.12.2021

Podjęto decyzję o dokładnym przeglądzie procedur mycia mięsa

Producentem produktu jest Przedsiębiorstwo Drobiarskie DROBEX Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim o weterynaryjnym numerze identyfikacyjnym: WNI 04033902. Wyprodukowano go dla Jeronimo Martins Polska S.A.

Jak podaje GIS 23 listopada 2021 r. wydano decyzję administracyjną zobowiązującą Przedsiębiorstwo Drobiarskie Drobex Sp. z o.o. do wycofania przedmiotowej partii produktu z rynku, jej zablokowania oraz zakazano używania do produkcji innych środków spożywczych lub wprowadzania do obrotu.salmonella2

23 listopada pisemnie zobowiązano zakład do podjęcia działań w celu określenia przyczyn wystąpienia bakterii Salmonella Enteritidis w tym produkcie, do przeglądu procedur nadzoru nad dostawcami oraz przeglądu procedur mycia i dezynfekcji obszarów produkcyjnych w celu zapobiegania zanieczyszczeniom krzyżowym produktów. To nie jedyne ostrzeżenie wydane przez GIS w ostatnim czasie.

Salmonella w mięsie może się utrzymać nawet po obróbce termicznej

Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. zablokowała sprzedaż produktu i wycofuje go z obrotu. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania kwestionowanych partii z obrotu.

"Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" – wskazuje GIS..

Zaleca, by nie spożywać produktów z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.

Zobacz też: GIS ostrzega konsumentów przed Salmonellą na skorupkach jaj

źródła: PAP/fot. pixabay.com