PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /GIS ostrzega przed nylonowymi łopatkami kuchennymi

GIS ostrzega przed nylonowymi łopatkami kuchennymi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-29 18:51:39
GIS

GIS wydał ostrzeżenie w sprawie nylonowej łopatki kuchennej. Chodzi o migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych.

Główny Inspektorat Sanitarny podał, że został poinformowany przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o stwierdzeniu migracji do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych z nylonowych łopatek kuchennych. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia.

GIS wydał ostrzeżenie 

Główny Inspektorat Sanitarny w ramach ostrzeżenia publicznego poinformował o wycofaniu nylonowych łopatek kuchennych z powodu migracji do żywności szkodliwych substancji. Chodzi o łopatki dystrybuowane przez firmę Action. Chodzi o migrację amin aromatycznych, które są szkodliwe dla zdrowia. 

Dystrybutorem produktu jest Action Service & Distributie B.V. Perenmarkt 15 Zwaagdijk Oost 1681 PG Netherlands. Produkt został wycofany ze wszystkich sklepów sieci Action Poland Sp. z o.o. 27 sierpnia 2021 r. 

Ostatnio GIS wycofał dwie partie czekolady z kurkumą, imbirem i cytryną. Powodem wycofania było zastosowanie w produkcie sproszkowanego imbiru zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

Wycofanie nylonowych łopatek kuchennych GIS łopatka

GIS przekazuje, że szczegółowe informacje o wycofywanym produkcie wraz ze zdjęciami dostępne są na stronie internetowej firmy Action Poland Sp. z o.o. Można tam przeczytać, że produkt, który sprzedawany był od 29.03.2021 r. do 27.08.2021 r., nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa

"Przekroczenie limitu migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych. Stosowanie tego artykułu może potencjalnie prowadzić do obecności substancji w żywności, które w dłuższej perspektywie może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta" – podano.

"Nie zaleca się dalszego korzystania z produktu. Prosimy o zwrócenie go do sklepu Action. Tam otrzymają Państwo pełen zwrot ceny zakupu bez konieczności okazywania paragonu. W imieniu Koopman International / AM/63 serdecznie przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za współpracę" – dodano.

Plakaty z informacją o wycofanym produkcie zostały wydrukowane i rozwieszone we wszystkich sklepach sieci Action. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. GIS zaleca nieużywanie produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Sprawdź: GIS: wycofano partię lodów z powodu zanieczyszczenia tlenkiem etylenu

fot.pixabay.com