O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-03-2022

Autor: Michał Rybka

Gigantyczna powódź w Australii. Rolnicy w krytycznej sytuacji

powódź

Australia zmaga się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, w wyniku których powstała ogromna powódź. Żywioł niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze.

Silne burze we wschodniej Australii dotykają przede wszystkim rolników; w wielu miejscach brakuje żywności, zwierzęta muszą zostać uratowane przed utonięciem. Ponadto synoptycy nie przewidują w najbliższym czasie poprawy pogody.

Cierpią rolnicy i ich zwierzęta

Od wielu dni w australijskich stanach Queensland i Nowej Południowej Walii spadają deszcze. Na przykład w mieście Doon Doon w ciągu 48 godzin zmierzono 1040 mm opadów. Powodzie zniszczyły wiele miejsc i zabiły kilkanaście osób.

Rolnicy w tych regionach również mocno ucierpieli. W Norco, największej australijskiej spółdzielni mleczarskiej, bydło topiło się i czasami było zmywane przez potok. Płoty, pastwiska, infrastruktura, a nawet całe gospodarstwa pozostają wyłączone z użytku. Zepsute mleko liczy się już w setkach tysięcy litrów. Norco szacuje, że ucierpiała około połowa z 200 farm w Nowej Południowej Walii i Queensland.

A to nie wszystko, ponieważ powódź w wielu miejscach odcięła łańcuchy dostaw i zwierzęta nie mogą już być zaopatrywane w żywność i świeżą wodę. Wielu rolników pozostaje bez możliwości manewru, a prace porządkowe wymagają czasu. Australijski rząd obiecał pomoc finansową dla rolników.

powódź

Powódź w Australii to wynik kryzysu klimatycznego

Powódź uderzyła w hodowców kurczaków, grunty orne i uprawy specjalne. Niektórzy hodowcy warzyw spodziewają się całkowitej straty. Silnie ucierpiały także kultury makadamii i orzechów pekan. Zbiory makadamii w tym roku zostały praktycznie zmyte.

Podsumowując, szkody dla rolnictwa nie mogą być jeszcze ostatecznie oszacowane. W tym roku w burzach spotkało się kilka zjawisk. Istnieje zjawisko pogodowe La Niña: pasaty wypychają ciepłą wodę powierzchniową na wschodnie wybrzeże Australii, która łatwiej paruje, zapewniając tym samym więcej zasobów dla chmur. Silne chmury spadają na wybrzeże, ponieważ ogrzane masy powietrza spotykają się z nieco chłodniejszym powietrzem z południa.

Australia jest uważana za kontynent, który bardzo cierpi z powodu ekstremalnych warunków pogodowych w wyniku kryzysu klimatycznego. Do konsekwencji należą niszczycielskie pożary buszu i powodzie.

Czytaj także: Powódź w Niemczech – wśród ofiar śmiertelnych także rolnicy

źródła: agrarheute.com/ fot. twitter AFP

swiatrolnika.info 2023