PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Elektroniczny system certyfikacji produktów ekologicznych w UE

Elektroniczny system certyfikacji produktów ekologicznych w UE

Autor: Świat Rolnika 2016-10-28 14:25:10
Elektroniczny system certyfikacji produktów ekologicznych w UE

Od 2017 roku wszystkie produkty ekologiczne importowane do Unii Europejskiej z krajów trzecich będą rejestrowane w systemie elektronicznej certyfikacji.

 

Dzięki nowym regulacjom w sprawie ekożywności będzie możliwe wnikliwsze zweryfikowanie trasy transportu towaru oraz tego, czy trafiające na europejski rynek wyroby rzeczywiście posiadają odpowiednie zezwolenia. Konsumenci uzyskają gwarancję, że produkty z upraw organicznych są bezpieczne do spożycia oraz pakowane, przetwarzane i transportowane zgodnie z procedurami.

 

Dotychczas w UE brakowało jednolitego regulaminu kontroli ekoproduktów trafiających na wspólnotowy rynek. Ich import był co prawda regulowany zapisami rozporządzenia z 2008 roku, ale w poszczególnych państwach członkowskich istniały różne praktyki sprawdzania przesyłek przed ich dopuszczeniem do obrotu. Nowe przepisy ujednolicają procedury we wszystkich państwach członkowskich.

 

Rynek eko jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów rolnictwa. Przez ostatnie 10 lat teren upraw ekologicznych w Unii Europejskiej zwiększa się średnio o 400 tys. ha rocznie. Przyczyną są co raz to wyższe oczekiwania konsumentów ze starego kontynentu. Do UE trafiają głównie artykuły, których państwa członkowskie nie są w stanie wyprodukować.

 

Przepisy mają wejść w życie w kwietniu 2017 roku.

 

farmer.pl/Riv/Fot. FB Eko Żywność