O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Ekologiczny sad – kiedy ciąć drzewa i uzyskać uformowaną koronę?

Ekologiczny sad

Ekologiczny sad wymaga szeregu obowiązkowych czynności, które należy wykonywać w celu osiągania jak największych i jak najlepszych jakościowo plonów. Do takich czynności należą przede wszystkim cięcie i formowanie korony drzew.

Ekologiczny sad – jaki termin cięcia jest najlepszy?

Ekologiczny sad, w którym rolnik prowadzi uprawę jabłoni, powinien opierać się przede wszystkim na właściwym doborze odmiany drzewa. Jednak nie można zapominać o innych, równie ważnych, działaniach np. cięciu drzew. Skutki cięcia zależą przede wszystkim od terminu, w którym zabieg zostanie wykonany.

Czytaj także: Ardanowski: polska wieś spełniła swój obowiązek w czasie epidemii koronawirusa

Wyróżniamy dwa podstawowe terminy cięcia – zimowe, które wykonuje się w okresie spoczynku głębokiego i letnie – prowadzone podczas aktywnego wzrostu drzew owocowych. Cięcie zimowe może delikatnie zmienić naturalny rytm wzrastania drzewa, tak jak cięcie letnie przeprowadzone w drugiej połowie lata. Należy jednak pamiętać, że efekt cięcia letniego jest bezpośrednio uzależniony od podkładki, odmiany i zastosowanego sposobu cięcia.

Ekologiczny sad, a sposób cięcia

Wyróżnia się dwa główne sposoby cięcia pędów: cięcie bez skracania określane również mianem cięcia długiego oraz cięcie, w którym skraca się pędy – cięcie krótkie. Efekt końcowy uzależniony jest od wybranego sposobu. Jeśli sadownik chce wzmocnić rozgałęzienie pędów, powinien zastosować cięcie krótkie. Natomiast w celu rozluźnienia korony powinno się wybrać cięcie długie, które stosuje się również w cięciu drzew dojrzałych.

Skracanie pędów wprowadza się zazwyczaj w początkowych etapach susza w polsce sadformowania korony jeszcze młodego drzewa owocowego. Ekologiczny sad wymaga zrównoważonego cięcia, ponieważ zabieg przeprowadzony zbyt intensywnie może spowodować zmiany w gospodarce hormonalnej, a w efekcie znaczące zmiany w rozwoju drzewa. Zbyt silne cięcie może powodować zauważalnie obniżoną wysokość plonów.

Niewłaściwe cięcie, a ekologiczny sad

W gospodarstwie, jakim jest ekologiczny sad zabieg cięcia, powinien być przeprowadzany regularnie i systematycznie. Jeśli jednak zrezygnuje się z tego procesu, to po 2-3 latach powinno się bardzo dokładnie prześwietlić koronę i usunąć większość pędów i gałęzi. Jednak należy pamiętać, że tak radykalne cięcie może wywrzeć negatywny wpływ na stan fitosanitarny drzewa.

Zabieg przeprowadzony w niewłaściwy sposób lub w nieodpowiednim terminie najczęściej jest przyczyną złej kondycji drzewa, powoduje niepoprawne odżywienie i zwiększa podatność na czynniki chorobotwórcze. Dlatego też ważną czynnością jest dostosowanie zabiegu przede wszystkim do danego gatunku drzewa oraz jego odmiany, wieku i stanu fitosanitarnego sadu.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023