O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-06-2020

Autor: Robert Wyrostkiewicz

Argumenty za istnieniem ZOO! Ogrody zoologiczne to nie tylko rozrywka

Argumenty za ZOO

Argumenty za istnieniem ZOO nie przebijają się przez media głównego nurtu. Tu króluje argumentacja tzw. przyjaciół zwierząt, którzy po zakończeniu batalii o zakaz prowadzenia cyrków ze zwierzętami przerzucą swoje siły na walkę z ogrodami zoologicznymi. Ich dyrektorzy nierzadko stawali się celem ataku pseudoekologów (np. legendarne małżeństwo Gucwińskich z wrocławskiego ZOO czy dr Kruszewicz z ZOO w Warszawie).

Argumenty za ZOO przetrwanie gatunków

Edukację na rzecz przedstawienia argumentów za istnieniem ZOO podjął "Kurier ZOO", czyli bezpłatna gazeta wydana nakładem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie przy redakcji jedenastu polskich ogrodów zoologicznych

Przede wszystkim ogrody zoologiczne spełniają funkcję banku żywych genów, które w postaci zwierząt mieszkają w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Co ważne, ogrody współpracują ze sobą i zrzeszają się w międzynarodowych organizacjach, np.: WAZA, EAZA, EARAZA, AZA i dzięki temu mogą sprawnie zarządzać całą populacją zwierząt żyjących w zrzeszonych zoo. W ogrodach zoologicznych są zatem zasoby niezbędne dla ochrony przyrody: zarówno zwierzęta, które będą mogły wtórnie zasiedlić naturalne środowisko, jak również ludzie posiadający niezbędne umiejętności na temat hodowli poszczególnych gatunków i cały zasób wiedzy (m.in. z zakresu żywienia, leczenia, rozmnażania, dobrostanu zwierząt) gromadzonej latami przez pracowników zoo na całym świecie

 czytamy w akapicie zatytułowanym "Po co są ogrody zoologiczne", gdzie argumenty za ZOO pojawiają się w krótkim i inspirującym artykule.

Czytaj także: W Polsce istnieje bardzo silne kocie lobby. Pomiędzy pasją a toksoplazmową...

Argument z kłusownictwa

argument zoo gibonW dyskusji za istnieniem Zoo pojawiają się tez argumenty klimatyczne, jednak mniej znany jest argument z kłusownictwa. Dla przykładu populacja afrykańskich Goryli znanych głównie z Kongo i w mniejszym stopniu z Rwandy została całkowicie zagrożona przez kłusownictwo. Pomimo uzbrojonych po zęby strażników rezerwatów populacja goryli na świecie jest zagrożona. To jeden z wielu gatunków, który może zniknąć z naszej planety. Oczywiście, fanatyczne ratowanie gatunków jest fikcją, ponieważ codziennie wiele gatunków znika z Ziemi i jak powiedział amerykański znany komik "pozwólmy im odejść z godnością", jednak nie chodzi tu o jeden z milionów podgatunków jakiegoś robaka, ale kluczowe i symboliczne zwierzęta jak wspomniane goryle.

Argument z własnego genotypu

Do ogrodów zoologicznych sporadycznie trafiają zwierzęta z interwencji czy innych źródeł. Zwierzęta w Zoo nie są odławiane z dżungli jak pokazują to bajki już najmłodszym widzom. Podobne jednak argumenty przeciwko ZOO wpajane są już dzieciom.

Współczesne ogrody zoologiczne nie pozyskują zwierząt z natury, tylko je rozmnażają i zarządzają całą populacją poprzez programy hodowlane

 czytamy w "Kurier ZOO" w akapicie pt. "Skąd biorą się zwierzęta w ZOO?".

To dzięki specjalnej bazie danych o nazwie ZIMS ogrody zoologiczne na całym świecie transferują zwierzęta i kontrolują populacje, zwłaszcza gatunków zagrożonych wyginięciem. To argumenty za ZOO z domeny naukowej, której nie biora pod uwagę tzw. obrońcy zwierząt.

Organizacja non-profit Species 360, za pomocą systemu ZIMS, gromadzi i udostępnia dane o zwierzętach dla ponad 22 000 gatunków i 10 000 000 pojedynczych zwierząt, zarówno żywych, jak i żyjących w przeszłości w ogrodach zoologicznych z 99 krajów. W ZIMS są dane na temat każdego osobnika żyjącego w zrzeszonych zoo. Dane te, dotyczące pochodzenia, pokrewieństwa, przemieszczania, zdrowia i leczenia są dostępne on-line i przyczyniają się nie tylko do zarządzania całą populacją, ale też służą badaniom naukowym

dodają autorzy artykułu w piśmie warszawskiego Zoo podając w uproszczonej wersji argumenty za ZOO dla zwierząt i ludzi.

Argumenty za ZOO z człowieka

Syndrom Bambiego, czyli infantylizm prozwierzęcy sprawia, że argumenty za ZOO z człowieka w XXI wieku stają się mniej znaczące niż argumenty ze zwierząt. Jednak warto pamiętać, że Zoo poza ochroną gatunków, badaniami naukowymi, jest także edukacyjną atrakcją dla ludzi, a zwłaszcza dzieci, które poznają zwierzęta, ich historie, miejsce zamieszkania tych gatunków, ich specyfikę, dietę itd. Dobrze zorganizowane Zoo jest szkołą o świecie. Argumenty za ZOO są godne uwagi, chociaż są mniej krzykliwe niż argumenty z mediów głównego nurtu.

Fot. FB Warszawskie ZOO

swiatrolnika.info 2023