O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Eiichi Negishi nie żyje. Rolnicy wiele zawdzięczają temu nobliście

Eiichi Negishi

Profesor Eiichi Negishi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2010 roku zmarł w Indianapolis gdzie przez ponad 40 lat pełnił funkcję profesora uniwersyteckiego. Eiichi Negishi urodzony w 1935 w Mandżurii pod rządami kolonialnymi Japonii (obecnie położonej w chińskiej prowincji Liaodong) zmarł 6 czerwca, jak informuje Purdue University, gdzie rozwinął swoją karierę.

Zmarł Eiichi Negishi

Po ukończeniu Uniwersytetu Tokijskiego w 1958 pracował w firmie tekstylnej Teijin.W 1963 ,jako stypendysta Fulbrighta uzyskał doktorat na Uniwersytecie z Pensylwanii.W 1966 rozpoczął staż podoktorski na Purdue University pod kierunkiem Herberta C. Browna, od 1968 jako assistant professor. Sam Negishi mawiał, że jego kariera jako badacza rozpoczęła się po wzięciu udziału w prezentacji profesora Browna w 1962 roku, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1979 roku.
W 1979 roku Negishi rozpoczął prowadzenie zajęć dydaktycznych na wydziale Purdue Chemistry,kontynuował je aż do przejścia na emeryturę w 2019 roku.rolnik samobojstwo

Czytaj także: Opieka nad nieuleczalnie chorymi na terenach wiejskich

Eiichi Negishi pomógł rolnikom

W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii razem z Japończykiem Akira Suzuki z Uniwersytetu Hokkaido, oraz Amerykaninem Richardem Heckiem z Uniwersytetu Delaware ,za badania nad reakcjami sprzęgania przy użyciu katalizatorów palladowych w syntezie organicznej i ich zastosowaniu w medycynie, rolnictwie czy elektronice.

Kilka przykładów zastosowań ich badań obejmuje antybiotyki, które działają z bakteriami odpornymi na leki, znakowanie fluorescencyjne do sekwencjonowania DNA, chemikalia rolnicze chroniące uprawy przed grzybami lub materiały do ekranów LED.

Na konferencji prasowej, po otrzymaniu Nagrody Nobla Negishi prosił młodych japońskich badaczy by studiowali i realizowali swoje marzenia, dzięki czemu Japonia sprosta nowym wyzwaniom.

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023