PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Egipt przeciwdziała wzrostowi cen żywności i wprowadza stałe ceny chleba

Egipt przeciwdziała wzrostowi cen żywności i wprowadza stałe ceny chleba

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-21 21:00:00
Stałe ceny chleba

Egipt wprowadził stałe ceny chleba. Jak poinformował Reuters, jest to próba przeciwdziałania wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę.

W poniedziałek Reuters podał, że Egipt wprowadził stałe ceny na chleb. Ma to na celu przeciwdziałać wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę. Egipt jest największym importerem zboża na świecie. 60 proc. zapotrzebowania na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.

Egipt wprowadził stałe ceny chleba

W poniedziałek Reuters podał, że Egipt wprowadził stałe ceny chleba. Ma to na celu przeciwdziałać wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę.

"Premier Moustafa Madbouly ustalił w poniedziałek stałą cenę sprzedawanego chleba na 11,50 funtów egipskich (0,66 dolarów) za kilogram"  przekazał Reuters. Agencja dodała, że naruszenie ustalonych cen będzie skutkowało karami pieniężnymi w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich (ok. 5600 do 281300 dolarów).

Stałe ceny chleba mają na celu przeciwdziałać wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę.

Inwazja na Ukrainie załamała łańcuch dostaw płynących z Morza Czarnego.

"W ciągu trzech tygodni od wybuchu konfliktu cena pieczywa w niektórych piekarniach wzrosła o 25 proc. Ceny mąki wzrosły nawet o 15 proc." powiedział Reutersowi Attia Hamad, przedstawiciel Izby Handlowej w Kairze.

stałe ceny chleba

Egipt największym importerem zboża na świecie

Egipt jest największym importerem zboża na świecie, 60 proc. zapotrzebowania na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.

W Afryce i na Bliskim Wschodzie powszechne są dotacje do żywności. Egipt wydaje na nie ok. 2,9 mld dolarów rocznie, z czego większość dofinansowania przeznaczona jest na pieczywo. Półtora tygodnia temu o problemie informował The Economist, który stwierdził, że "żaden rząd nie odważył się na zmianę tego kosztownego rozwiązania. Chleb jest głównym źródłem kalorii dla milionów Arabów, a przez to zapalną kwestią polityczną".

Według The Economist konflikt w Ukrainie "może zwiększyć egipskie rachunki za import o co najmniej 1,5 mld dolarów (0,4 proc. PKB)". Reuters nie informował o tym, czy wzrośnie dofinansowanie do subsydiowanego pieczywa.

Przeczytaj również: Wojna na Ukrainie przybliża widmo ogólnoświatowego niedoboru żywności

fot.pixabay.com