PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-07 13:00:00
Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 

7 czerwca 2022 roku po raz czwarty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, który został ustanowiony w 2018 roku.

Za jego ustanowienie odpowiada rezolucja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Święto ma na celu podnoszenie świadomości i promowanie właściwych działań w obszarze bezpieczeństwa żywności. Każdego roku 600 milionów ludzi choruje na około 200 różnych rodzajów chorób przenoszonych przez żywność.

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności po raz 4-ty 

Tegoroczne hasło przewodnie „Bezpieczna żywność to lepsze zdrowie”, wpisuje się w powracające motto wydarzenia „Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie”.

Bezpieczeństwo żywności ratuje życie. Jest nie tylko kluczowym elementem bezpieczeństwa żywnościowego, ale odgrywa także istotną rolę w ograniczaniu chorób przenoszonych drogą pokarmową. Każdego roku 600 milionów ludzi choruje na około 200 różnych rodzajów chorób przenoszonych przez żywność. Ponadto wspomniane choroby są przyczyną 420 000 zgonów rocznie, którym można było zapobiec.

Dlatego Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności to dobra okazja, aby:

– podnieść świadomość jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności,
– pokazać, jak można zapobiegać chorobom dzięki bezpiecznej żywności,
– omówić wspólne podejście do poprawy bezpieczeństwa żywności we wszystkich sektorach,
– promować rozwiązania i sposoby zwiększania bezpieczeństwa żywności.

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 

Obchody święta w Polsce

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności w Polsce został rozpoczęty cyklem spotkań w formie e-forum pod nazwą FoodFakty Safety Week. 

Dodatkowo organizatorzy zachęcają do wysłuchania dyskusji – organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Światową Organizację Zdrowia i Sekretariat Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO – poświęconej wpływowi bezpieczeństwa żywności na zdrowie człowieka. 

Panel dyskusyjny rozpoczyna się dziś o godzinie 14:00. Wydarzenie odbywać się będzie w języku angielskim z tłumaczeniem na język francuski, hiszpański, rosyjski, chiński i arabski. Eksperci odpowiedzą na pytania uczestników. Rejestracji bezpłatnego udziału w dyskusji można dokonać za pośrednictwem formularza. 

Organizatorzy zachęcają, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 2022. Bądźmy zdrowsi dzięki bezpiecznej żywności!

Czytaj też: Agnieszka Maliszewska: Konsumenci sięgają po żywność bez GMO

gov.pl


Niedziela handlowa w sierpniu. Sprawdź kiedy możesz zrobić zakupy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 01:00:00

Niedźwiedź grizzly zaatakował turystę; mężczyzna trafił do szpitala

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 13:30:00

IMGW ostrzegło przed upałami i burzami na południu i wschodzie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:45:00

BULT SMOGOWICZE