PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Dziki w mieście – poznaj szereg filmów edukacyjnych o tych dzikich zwierzętach

Dziki w mieście – poznaj szereg filmów edukacyjnych o tych dzikich zwierzętach

Autor: Michał Rybka 2022-01-04 22:00:45
Dziki w mieście

Dziki w mieście to coraz częstszy widok. Taki stan rzeczy stanowi spore wyzwanie dla władz miasta. Muszą oni zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom jak i dzikom.

Problem tkwi w tym, że zakres możliwości w przeciwdziałaniu pojawiania się dzikich zwierząt na terenach miast jest bardzo mały. Dodatkowo występowanie dzików na terenach miejskich stanowi olbrzymi problem dla rolników i samego rolnictwa, ponieważ te dzikie zwierzęta są głównym źródłem niekontrolowanego rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń na nowe tereny. Sprawę nieustannie rozgłasza Wielkopolska Izba Rolnicza.

Postanowiono nakręcić szereg edukacyjnych filmów nt. dzików

Zakład Lasów Poznańskich postanowił zareagować na niecierpiącą zwłoki sprawę i przygotował cykl edukacyjnych filmów na ten temat. Filmy powstały w ramach "Programu działań profilaktycznych Miasta Poznania wobec zagrożeń bezpieczeństwa ludzi spowodowanych migracją dzików na tereny zurbanizowane". Do programu zostali zaangażowani specjaliści oraz samorządowcy. Występują oni gościnnie w kolejnych odcinkach serii.dzikiwmiescie2

Jak zachować się przy napotkanych dzikach i dlaczego nie wolno ich dokarmiać? Gdzie można zwrócić się po pomoc w związku z zaistniałą sytuacją? Dlaczego dziki w mieście są tak niebezpieczne? Odpowiedź na te i wielu innych pytań można znaleźć właśnie w wyżej przytoczonym cyklu filmów przygotowanych przez ZLP. Problem ma wymiar ogólnopolski. Jakiś czas temu zaobserwowano dziki na terenie Bielska-Białej.

Dziki w mieście to jeden z wielu tematów filmów edukacyjnych

Materiały przygotowane przez ZLP to olbrzymie źródło wiedzy. Można znaleźć tam mnóstwo informacji z zakresu biologii i charakterystyki dzików. Można zapoznać się z ich trybem życia, zachowaniem, pożywieniem oraz znaczeniem w przyrodzie. Co ważne, jest w nich poruszony także temat problemów wynikających z występowania dzików na terenach miejskich oraz sposoby ich rozwiązywania.

Wszystkie 12 odcinków w ramach serii filmów "Dziki lokator betonowej cywilizacji" mogą Państwo znaleźć w serwisie YouTube i pod tym linkiem.

Czytaj także: 232 dziki w pułapkach, ale dalszy odłów ograniczony z powodu ASF

źródła: wir.org.pl/ fot. pexels.com