PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Drewno na opał. Jaka cena?

Drewno na opał. Jaka cena?

Autor: Świat Rolnika 2016-11-21 18:37:30
Drewno na opał. Jaka cena?

Zima coraz bliżej. To dobry moment na kupienie opału drzewnego. Surowiec ten, wykorzystywany do ogrzewania domostw, swą popularność zawdzięcza naszej tradycji oraz relatywnie niskiej cenie.

 

Głównym dostawcą drewna na polski rynek są Lasy Państwowe. Pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania przemysłu i mieszkańców. Leśnicy zwiększają pozyskanie surowca, by zaspokoić rosnący popyt. Od 1990 roku wzrosło ono przeszło dwukrotnie do 38,5 mln metrów sześciennych w 2015 roku. Przychody LP w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. Zapewnia to firmie samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz lasów i ich użytkowników.

 

Drewno jest zasobem odnawialnym. Wykorzystywanie tego źródła energii jest związane z minimalnym wpływem na środowisko. Drewno w procesie spalania nie wydziela przykrego zapachu oraz w porównaniu z węglem zdecydowanie mniej zanieczyszcza środowisko. Wytwarza się wówczas głównie dwutlenek węgla oraz niewielkie ilości siarki i tlenków azotu. Lasy (obecnie zajmują niemal 30 proc. obszaru Polski) pochłaniają dwutlenek węgla i poprawiają skład powietrza.

 

Niewątpliwie kaloryczność drewna nie może się równać z wydajnością węgla kamiennego. Niemniej jednak suche drewno jest dobrym surowcem opałowym. Największą wartość opałową, ze względu na gęstość drewna, mają gatunki liściaste – grab, buk, jesion, dąb, a także drzewa owocowe, które palą się równo i wolno. Drewno gatunków iglastych jest również znakomitym materiałem energetycznym.

 

Drewno na opał jest stosunkowo tanie. Na przykład na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile cena brutto za metr sześcienny surowca iglastego waha się między 106 zł a 135 zł. Za gatunki liściaste trzeba zapłacić kilkanaście złotych więcej. Natomiast gdy klient własnoręcznie przygotuje sobie drobne drewno opałowe (w leśnym żargonie samowyrób tzw. gałęziówki), cena ta jest jeszcze niższa i wynosi około 40 zł brutto za metr sześcienny.

 

Najszybciej i najtaniej opał można kupić w nadleśnictwie. Należy zorientować się na terenie jakiego nadleśnictwa leży nasza miejscowość. Informacje takie znajdują się na stronie Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl). W biurze nadleśnictwa sprawdzą, gdzie najbliżej można kupić surowiec. Każde nadleśnictwo w Polsce ma swoje określone procedury detalicznej sprzedaży drewna. W niektórych sprzedaż i zapłata za drewno następuje bezpośrednio w kancelarii leśniczego.

 

lasy.gov.pl/AZK/ Fot. pixabay.com