O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Doktorat z piwowarstwa! Polska liderem innowacyjnego projektu naukowego

Doktorat z piwowarstwa! Polska liderem innowacyjnego projektu naukowego

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wspólnie z pięcioma innymi europejskimi uczelniami uruchomił pierwsze międzynarodowe studia doktoranckie z browarnictwa i słodownictwa. Rekrutacja rozpoczyna się na przełomie listopada i grudnia.

Nowatorski projekt ma za zadanie wykształcić wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie piwowarstwa. Ośmiu doktorantów z reprezentujących ośrodki naukowe z całej Europy pozna tajniki tej branży, uczestnicząc w specjalistycznych kursach i prowadząc zaawansowane badania nie tylko w europejskich ośrodkach naukowych, lecz także w zakładach przemysłu spożywczego – m.in. Instytutcie Browarnictwa VLB Berlin, angielskiej firmie FlavorActiV Limited, duńskim koncernie piwowarskim Carlsberg Group i belgijskiej wytwórni słodu Boortmalt.

 

Międzynarodowym przedsięwzięciem koordynuje przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dr hab. inż. Aleksander Poreda. Partnerami projektu są ponadto naukowcy: Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Nottingham, Uniwersytetu w Gandawie, Katolickiego Uniwersytetu w Leuven oraz Technicznego Uniwersytetu w Berlinie.


– Głównym celem projektu jest wykształcenie młodych specjalistów w rozwijającym się dynamicznie przemyśle browarniczym, którzy nie tylko będą prowadzić zaawansowane badania naukowe, lecz przede wszystkim w przyszłości wdrożą innowacyjne zastosowania do przemysłu piwowarskiego w Polsce i na świecie – mówił dr hab. inż. Aleksander Poreda podczas uroczystej inauguracji projektu na Uniwersytecie Rolniczym.

 

Po ukończeniu studiów młodzi specjaliści otrzymają łączony tytuł doktora z zakresu nauk o żywności i/lub inżynierii oraz wspólny dyplom wydany przez co najmniej dwie uczelnie uczestniczące w projekcie.

 

Projekt finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Jego całkowity budżet wynosi ponad 2 mln euro. Miesięczne stypendium dla jego uczestników ma wartość 2,5 tys. euro. Rekrutacja doktorantów rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia. Ma mieć charakter otwarty, co oznacza, że o miejsca będą mogli ubiegać się młodzi naukowcy z różnych kontynentów.

 

tvp.info/McD/Fot. pexels.com

swiatrolnika.info 2023