O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dieta roślinna wpływała negatywnie na starożytnych Pergamończyków

Dieta roślinna

Dieta roślinna starożytnych mieszkańców Pergamonu negatywnie wpływała na ich zdrowie. Nie wynikała ona jednak z wyboru, religii i etyki.

Naukowcy pod kierownictwem profesor Wolf Rudiger Teegen z Uniwersytetu Monachijskiego informują, że mięso i ryby w Pergamonie były bardzo drogie i mogli sobie na nie pozwolić tylko najbogatsi. Szczególnie drogie było mięso królicze. Z tego względu ludność stosowała w większości dietę roślinną. Doprowadziło to do braków w diecie, które rzutowały na choroby oraz długość życia. 

Odżywianie starożytnych mieszkańców Pergamonu dieta_roślinna_starożytność_.jpg

Jak informują naukowcy z Uniwersytetu Monachijskiego, dieta roślinna była podstawą w odżywianiu większości starożytnych mieszkańców Pergamonu. Mięso i ryby w Pergamonie były bardzo drogie i mogli sobie na nie pozwolić tylko najbogatsi. Najdroższe było mięso królicze, później wieprzowina, a najtańsza wołowina. Jak pokazują wyniki badań ponad 300 szkieletów nawet najgorsze gatunki mięsa w czasach rzymskich rzadko gościły na stołach Pergamończyków.

Analiza profesor Wolf Rudiger Teegen z Uniwersytetu Monachijskiego wykazała, że śmierć mieszkańców Pergamonu najczęściej występowała w przedziale wiekowym między 20 a 40 lat. Mieszkańcy często chorowali na ropnie, egzemy, czy choroby zębów i zatok. Na te choroby wpływ mogła mieć właśnie dieta uboga w mięso.

Dieta roślinna, a zdrowie człowieka 

Prof. Martyny Batorskiej z SGGW w Warszawie wskazuje, że odpowiednia ilość białka zwierzęcego w diecie decyduje o zdrowiu człowieka. Białko mięsa zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne do syntezy białek ustrojowych, i umożliwia m.in. wzrost i rozwój organizmu.

Według niemieckich naukowców, badających związek między dietą wegetariańską, a stanami depresyjny, osoby stosujące dietę bez mięsa częściej doświadczają epizodów depresyjnych.

W czasach starożytnych dieta roślinna mogła szczególnie negatywni na kobiety po porodzie. Brak mięsa mógł też negatywnie oddziaływać na dzietność. 

Sprawdź również: Weganizm niebezpieczny dla środowiska? Tak twierdzą… ekoaktywiści!

polpig.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023