PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Choinka – świąteczny dar leśników dla mieszkańców Krakowa

Choinka – świąteczny dar leśników dla mieszkańców Krakowa

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-18 21:00:00
Choinka

W nocy 15 grudnia leśnicy z krakowskiego Nadleśnictwa Nawojowa po raz kolejny przywieźli do Krakowa piękną choinkę bożonarodzeniową. Choinka, ponad 16 metrowa jodła pospolita została ustawiona pod Oknem Papieskim Domu Arcybiskupów Krakowskich, a jej świeży, leśny zapach wypełnił plac przy ul. Franciszkańskiej.

Choinka dla mieszkańców Krakowa

Choinka podarowana przez leśników pochodzi z malowniczych, górskich lasów Nadleśnictwa Nawojowa. Została wytypowana przez tamtejszych leśników spośród kilku drzew, które kwalifikowały się do wycięcia. Ostatecznie wybrano jodłę pospolitą rosnącą na terenie leśnictwa Homrzyska. Drzewo charakteryzuje się pięknym, stożkowatym pokrojem, żywozieloną barwą igieł oraz intensywnym, żywicznym zapachem.

Jak co roku nasze nadleśnictwo z Nawojowej ofiaruje ten dar leśników małopolskich św. Janowi Pawłowi II i wszystkim krakowianom.

– powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa Tomasz Romanowski.

Choinka dotarła do Krakowa w asyście Straży Leśnej i policji w nocy 15 grudnia tuż przed północą. Następnie przez ponad godzinę strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Krakowie ostrożnie ustawiali drzewo na placu przy ul. Franciszkańskiej 3. Operacji nie ułatwiały trudne warunki atmosferyczne i gęsta mgła. Osadzanie drzewka rozpoczęto po zaprzestaniu kursowania ostatnich tramwajów i wyłączeniu trakcji zasilającej. Ograniczono również ruch pojazdów przez ul. Franciszkańską. Na szczęście montaż przebiegł bardzo sprawnie i zakończył się około godziny 1.00 w nocy.

Polskie jabłka notują dobry sezon pomimo pandemii koronawirusa!

Choinka pod Oknem Papieskim

W najbliższych dniach Choinka pod Oknem PapieskimChoinka zostanie przyozdobiona świątecznymi bombkami i światełkami. Najprawdopodobniej już w najbliższą sobotę, 19 grudnia rozświetli swoim blaskiem cały plac, a mieszkańcy będą mogli podziwiać jej piękno przez cały okres nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Ponad 16 metrowa choinka wypełniła plac przy ul. Franciszkańskiej świeżym, leśnym zapachem. Wcześniej leśnicy choinki zawozili do Watykanu, gdzie stawały na Placu Świętego Piotra. Choinka ustawiana przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich jest nawiązaniem do bożonarodzeniowych drzewek stawianych Janowi Pawłowi II w Watykanie. Pierwsze z nich pojawiło się tam w 1982. Od tamtej pory oświetlona choinka wpisała się na stałe w obchody Bożego Narodzenia w Rzymie. W 2007 r. podobny zwyczaj wprowadził w Krakowie osobisty sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz.

W tym roku ze względu na pandemię nie będzie uroczystego wydarzenia związanego z rozświetleniem choinki, jednak zostaną wręczone tradycje upominki dla dzieci, szczególnie z domów dziecka, które wraz z Archidiecezją Krakowską jak co roku przygotowali sponsorzy.

– podało biuro prasowe archidiecezji.

lasy.gov.pl/fot.RDLP Kraków