PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Były dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Szczecinie zatrzymany

Były dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Szczecinie zatrzymany

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-13 11:44:13
ARiMR

CBA i ABW zatrzymały sześć osób podejrzewanych o korupcję na szkodę szczecińskiego oddziału regionalnego ARiMR. Wśród zatrzymanych jest były dyrektor Agencji.

Wcześniej w poniedziałek wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego podał, że zatrzymań dokonano podczas wspólnych działań stołecznej delegatury Biura i funkcjonariuszy szczecińskiego wydziału zamiejscowego delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku. Agenci prowadzili też czynności m.in. w ministerstwie rolnictwa, centrali ARiMR oraz w zachodniopomorskim oddziale tej agencji rolnej.

Zatrzymania przez CBA I ABW

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że podczas przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentację księgową.
Według śledczych zatrzymani mieli popełnić przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.


Wydział podał, że wśród zatrzymanych jest osoba pełniąca do 2016 r. funkcję dyrektora tego oddziału, a Żaryn dodał, że pozostali to m.in. biznesmen oraz dwaj rolnicy z województwa zachodniopomorskiego.
Szczecińska prokuratura regionalna poinformowała w komunikacie na swojej stronie internetowej, że zatrzymany b. dyrektor, to Jarosław Ł. Zarzucono mu m. in. płatną protekcję oraz przyjęcie korzyści osobistej w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.cba arimr

ARIMR pod lupą służb

"Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo" – podała prokuratura.

"Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy" –zaznaczyła.

Według śledczych Ł. w związku z pełnieniem funkcji dyrektora szczecińskiego oddziału ARiMR przyjął korzyść osobistą w zamian za skierowanie wniosków producentów rolnych o płatności z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności. Te wnioski skierował do dyrektora departamentu płatności bezpośrednich w centrali ARiMR w Warszawie – zarzucają Ł. śledczy.

B. szczeciński dyrektor miał też powoływać się na wpływy w jednym z oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych i podjąć się pośrednictwa w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej - poinformowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych podał, że Ł., któremu postawiono siedem zarzutów, oprócz płatnej protekcji, przyjmowania korzyści, również fałszowania dokumentów i nadużycia uprawnień nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Został on na wniosek prokuratora aresztowany przez sąd.

Czytaj również: Komunikat ARiMR w sprawie zarzutów CBA

PAP/fot.CBA