O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-06-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Burze przeszły nad Polską – 1,3 tys. podtopień i zniszczonych budynków

burze podtopienia

Burze, który przeszły przez Polskę uszkodziły 78 budynków mieszkalnych i 49 gospodarczych, a ponad 1,3 tys. zostało podtopionych - poinformował we wtorek rano wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

We wtorek przez Polskę przeszły gwałtowne burze i ulewne deszcze. Najtrudniejsza sytuacja była na Mazowszu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Jak poinformował we wtorek rano wicedyrektor RCB, burze uszkodziły ponad 100 budynków, a ponad 1,3 tys. zostało podtopionych.

KRAJ - skutki frontu burzowego - uszkodzonych zostało 78 budynków mieszkalnych, 49 gospodarczych, 1 314 podtopionych. Doszło do zalania 241 dróg. W kulminacyjnym momencie bez prądu pozostawało 14 262 odbiorców, obecnie - 4,1 tys. (woj. świętokrzyskie - 1 675, podlaskie - 1 193)

– napisał na Twitterze wiceszef RCB Grzegorz Świszcz.

Jak poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, w całym kraju odnotowano 2694 zdarzenia w związku z burzami i silnym wiatrem. Najwięcej w woj. mazowieckim (907), podkarpackim (370), lubelskim (267).

W sumie uszkodzonych zostało 78 budynków mieszkalnych i 49 budynków gospodarczych, 829 wiatrołomów, 1 314 budynków zostało podtopionych, 241 zdarzeń dotyczyło zalanych odcinków dróg

– potwierdził Batorski. Dodał, że strażacy nie odnotowali zgłoszeń dotyczących osób rannych.

Czytaj także; Trzaskowski zapewnia, że ma program dla wsi, ale nie wiadomo jaki

Podkarpackie – Burze spowodowały przerwy w dostawie prądu ponad 2,3 tys. odbiorców

Burze przechodząc nad Podkarpaciem odcięły od prądu prawie ponad 2,3 tys. odbiorców – poinformowała w poniedziałek w nocy rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Dodała, że do tej pory w regionie strażacy odnotowali 159 zdarzeń.

Najwięcej w powiatach przemyskim - 30, lubaczowskim - 20, krośnieńskim - 20, leżajskim - 15, jasielskim - 15 i przeworskim - 15. Były to głównie interwencje dotyczące połamanych drzew, gałęzi, udrażniania przepustów, pompowania wody, lekkich uszkodzeń budynków gospodarczych i mieszkalnych. Sytuacja na rzekach jest stabilna

– podkreśliła.

W regionie ponad 2,3 tys. odbiorców nie ma prądu, najwięcej w rejonie Mielca, gdzie bez prądu pozostaje 1250 odbiorców, w rejonie Lubaczowa prądu nie ma 600 odbiorców, a w rejonie Krosna - 400. Służby pracują nad usunięciem awarii.

Małopolskie – Ponad 300 interwencji straży w związku z ulewami

Ponad 300 razy interweniowała małopolska straż w związku z ulewami,burze podtopienia. Burze, które w poniedziałek przeszły nad województwem. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, podtopień i powalonych drzew; najwięcej było ich w powiecie krakowskim.

Dyżurny małopolskiej straży pożarnej przekazał PAP, że w związku z ulewami interweniowano 335 razy. Najwięcej, bo aż 60 razy strażacy wyjeżdżali w powiecie krakowskim, ponad 30 zgłoszeń dotyczyło z kolei powiatów: wielickiego, limanowskiego i chrzanowskiego. Problemy wystąpiły również w powiatach: miechowskim, dąbrowskim i tarnowskim.

W województwie odnotowano głównie typowe skutki ulewnych deszczy - zalane piwnice i podtopienia. Z kolei połamane, powalone drzewa w niektórych miejscach utrudniały ruch. W kilku przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w miejscowości Podłęże w gminie Niepołomice, w której dachy uszkodził grad.

Jak wyjaśnił dyżurny straży, w wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany. Obecnie strażacy wciąż prowadzą szereg interwencji. Choć zgłoszeń jest sporo, nie napływają one już tak intensywnie jak w ciągu dnia - najwięcej z nich odnotowano ok. godz. 13.00.

W Małopolsce obowiązuje wydane przez IMGW ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia.

 

swiatrolnika.info 2023