PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Burze z gradem w centralnej i południowej Polsce

Burze z gradem w centralnej i południowej Polsce

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-08 08:13:00
burze z gradem

Burze z gradem kolejny dzień zagrażają uprawom. Mogą także powodować liczne problemy innego charakteru. IMGW wydało specjalne ostrzeżenie. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem w centrum i na południu Polski. Towarzyszące im porywy wiatru mogą dochodzić do 70 kilometrów na godzinę.

Groźne burze z gradem

Jak przekazał IMGW, "prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad".
Synoptycy prognozują prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem na 80 proc.

Alert obowiązuje w pasie od Ostrołęki poprzez Warszawę, Radom, Kielce po południowe krańce Polski – obejmujące m.in. rejon Rybnika, Bielsko-Białej, Nowego Sącza, Krosna.

Wskazano, że w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim aktywność burz największa będzie w godzinach wczesnoporannych oraz po południu i wieczorem.

W centrum kraju alert obowiązuje w środę do wczesnych godzin porannych, a na południu - do późnych godzin wieczornych.

Ostrzeżenie dla województwa łódzkiego

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają w środę przed burzami w dużej części woj. łódzkiego. Może im towarzyszyć grad i porywy wiatru. Dla 17 powiatów obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w środę ostrzeżeniu, burze z dużym prawdopodobieństwem mogą występować od godz. 12 do godz. 24.
"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad" – przekazało IMGW.
Burze mogą wystąpić w 17 powiatach: bełchatowskim, brzezińskim, łaskim, łowickim, łódzkim wschodnim, Łodzi, opoczyńskim, pabianickim, pajęczańskim, piotrkowskim, Piotrkowie Trybunalskim, radomszczańskim, rawskim, Skierniewicach, skierniewickim, tomaszowskim i zgierskim. Dla tej części regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. 

Czytaj także: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 7 i 8 czerwca

PAP/fot. pixabay