PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Burze z gradem nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenie

Burze z gradem nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenie

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-21 09:06:00
burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia. Nad Polską wystąpią groźne burze z gradem. 

IMGW ostrzega przed burzami z gradem, które mogą wystąpić na terenach Podlasia, Suwalszczyzny, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego oraz we wschodniej części województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Burze z gradem, deszcz i wiatr

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 10 mm do 15 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami może się pojawić grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11 do godz. 19. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia IMGW ocenia na 70 proc. 

burze z gradem

W Bieszczadach może być groźnie

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim po nocnych opadach deszczu szlaki górskie są śliskie. "Turyści powinni pamiętać, że w ciągu dnia w górach mogą pojawić się burze" - powiedział we wtorek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Wojciech Pawul.

Jak zaznaczył, rano w bieszczadzkich dolinach, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, termometry pokazywały 13-15 stopni Celsjusza. "Intensywne opady deszczu pogorszyły warunki dla turystów. Szlaki górskie są śliskie i błotniste" – zauważył ratownik dyżurny.

Przypomniał, że przed każdym wyjściem w góry "należy sprawdzać prognozy pogody". Turyści – wyjaśnił ratownik dyżurny – "powinni być przygotowani na możliwe załamanie pogody i związane z tym konsekwencje" takie jak burze z gradem. "W trakcie burz należy unikać otwartych przestrzeni, nie chronić się pod pojedynczymi drzewami i nie zostawać na graniach" – podkreślił Pawul.

Na wycieczki górskie trzeba zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy i mieć zainstalowaną aplikację "Ratunek".

Czytaj także: Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 20 i 21 czerwca

PAP/fot. pixabay


 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Do końca dnia będzie ciepło i słonecznie


Autor: Sebastian Wroniewski

Czwarta Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa w Licheniu Starym


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie IMGW: Ostre upały w Polsce. Miejscami nawet 33 st. C


BULT SMOGOWICZE