PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Boże Narodzenie umniejszane przez Unię Europejską – komentarz politologa

Boże Narodzenie umniejszane przez Unię Europejską – komentarz politologa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-22 13:00:30
Boże Narodzenie

Boże Narodzenie miało być marginalizowane w przestrzeni publicznej przez Unię Europejską. Wszystko w ramach specjalnego przewodnika.

Próby marginalizowania przez władze UE Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej, to cena, jaką płaci Unia Europejska za jej otwartość na inne kultury – wskazuje w przedświąteczny poniedziałek na łamach portugalskiego dziennika “Observador” politolog Patricia Fernandes.

Umniejszanie tradycji wartości europejskich

Tekst Portugalki odnosi się do wydanego na początku grudnia przez KE przewodnika “komunikacji inkluzywnej”, w którym uznano Boże Narodzenie za termin, którego należy unikać. Dokument ten powstał pod nadzorem komisarz ds. równości Heleny Dalli.

Wykładająca na Uniwersytecie Minho profesor wskazała, że UE działa na rzecz różnorodności, ale poprzez umniejszanie “tradycji oraz wartości europejskich”. Zauważyła, że walka o inkluzywność przerodziła się w ostatnim czasie w UE w walkę z religią, a w szczególności z chrześcijańskimi symbolami, takimi, jak Boże Narodzenie, na których opiera się europejska kultura.

Fernandes odnotowała, że UE potrzebuje pilnej refleksji nad dwoma zagadnieniami: polityką migracyjną oraz wielokulturowością. “Dlaczego takie umniejszanie tradycji i wartości europejskich należy uznać za perwersyjne? Dlatego, że to one zapewniły prawa i wolności (...), które nie pojawiły się w żadnej innej tradycji” – napisała Fernandes.Boże narodzenie 01

Portugalska politolog podkreśliła, że jedną ze zdobyczy bazującej na chrześcijaństwie Europy są prawa kobiet.

“Pomimo swoich problemów cywilizacja europejska posiada historię, z której powinniśmy być dumni, i która nas mobilizuje do odpierania zagrażających nam ataków liberalnych. W takich warunkach świętowanie naszej tradycji, np. Bożego Narodzenia, może być formą oporu” – napisała portugalska politolog, życząc czytelnikom udanych Świąt.

Boże Narodzenie w tym roku wyjątkowo oszczędne

W tym roku na święta przeznaczymy średnio 950 zł, nieznacznie więcej niż w 2020 roku. Co piąta osoba przyznaje, że nie będzie jej stać na wszystkie świąteczne wydatki, a blisko połowa kupi wszystkie potrzebne rzeczy, ale wybierze te najtańsze. Prezentu pod choinką spodziewa się prawie 60 proc. Polaków. Jednakże najbardziej pożądanym prezentem będą pieniądze lub bony na zakupy.

W 2019 roku na Boże Narodzenie przeznaczyliśmy ok. 1,7 tys. zł. W tegorocznych deklaracjach bardziej oszczędne są panie, które planują wydać ok. 902 zł. U panów jest to średnio nieco ponad 1 tys. zł. Co istotne, w tegorocznej edycji badania połowa respondentów świątecznego Barometru Providenta, który zawsze przeprowadzany jest na przełomie października i listopada, nie potrafi oszacować, ile będzie kosztować gwiazdka.

Pandemia sprawiła, że większość Polaków musi zaciskać pasa. Dlatego co piąta osoba przyznaje, że w tym roku nie będzie jej stać na zakup wszystkich tradycyjnych produktów świątecznych (częściej kobiety). Niemal połowa (45 proc.), choć kupi wszystkie potrzebne rzeczy, to wybierze te najtańsze. Tylko co 10. Polak nie będzie się liczył z kosztami.

Czytaj również: Koła Gospodyń Wiejskich i ich sposoby na magiczne święta Bożego Narodzenia

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Rada Kobiet powołana; Lasy Państwowe mają nowy organ doradczy 


Autor: Świat Rolnika

Małopolskie: Ryś podejrzany o ataki na zwierzęta gospodarskie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 18 i 19 maja


BULT SMOGOWICZE