O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2021

Autor: Tomasz Racki

Borelioza – nie przegap jej objawów po grzybobraniu!

Borelioza

Borelioza diagnozowana jest dopiero od 80. lat ubiegłego stulecia. Daje objawy często zbliżone do grypy oraz chorób neurologicznych, dlatego tak ciężko ją jednoznacznie zdiagnozować. Najbardziej charakterystycznym objawem jest czerwony pierścień pojawiający się wokół ukąszenia. Choroby tej nie wolno bagatelizować, a pojawienie się pierwszych niepokojących objawów należy zgłosić lekarzowi POZ.

Borelioza – czym jest ta choroba?

Chorobę te diagnozuje się dopiero od lat 80. ubiegłego stulecia. Nazywana zamiennie chorobą z Lyme. Wywoływana jest bakteriami z grupy krętków: Borrelia burgdorferi oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Przenoszonymi przez zakażone kleszcze. Statystyki podają, że ⅓ tych insektów w Polsce jest nosicielem bakterii. Kleszcze czyhają w trawach i najbardziej aktywne są od rana do godzin południowych, a następnie od popołudnia do zmierzchu. Najczęściej zadomawiają się w miejscach ludzkiego ciała, gdzie naskórek jest cienki, a podłoże wilgotne. Wywoływana przez nie borelioza dzieli się na trzy etapy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Ministerstwo Zdrowia informuje w swoich statystykach, że co roku odnotowuje się 9-10 tys. wystąpień tej choroby.borelioza kleszcze

Borelioza – objawy skórne wskazujące na zakażenie

Najbardziej rozpoznawalnym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Pojawia się on w miejscu ukąszenia przez kleszcza w kilka dni po. Charakteryzuje się pierścieniowatym kształtem z zaczerwienionym obwodem i jaśniejszym wnętrzem. Początkowo jego średnica wynosi około 1,5 cm, a nieleczony objaw może powiększyć się nawet dwukrotnie. Rumień wędrujący pojawia się jedynie u około 30% dorosłych zarażonych, a u dzieci jedynie u 10%. Utrzymuje się on na skórze do 30 dni i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. Borelioza wywołać może również objawy skórne w postaci chłoniaka limfocytowego oraz zanikowego zapalenia skóry. Chłoniak występuje najczęściej na małżowinie usznej, brodawce sutkowej lub mosznie i przybiera formę czerwononiebieskiego guza. Natomiast przewlekłe zanikowe zapalenie skóry występuję kiedy choroba ta przy skórnych objawach ma długotrwały charakter. Jest to najbardziej nieprzyjemny objaw, gdyż charakteryzuje się czerwonosinymi zmianami, które dają uczucie odrętwienia, ból stawów oraz wypadanie włosów.

Czytaj także: Choroba pęcherzykowa świń – nie pomyl jej z różnicową pryszczycą

Borelioza – pozostałe objawy choroby

Jeżeli bakteria przedostanie się do krwi może mieć wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Objawy, które wówczas towarzyszą człowiekowi są trudne do zdiagnozowania przez lekarzy zwłaszcza jeżeli nie towarzyszył im rumień skórny. Objawy te często przypominają inne choroby, zwłaszcza grypę, dlatego specjaliście podczas pierwszego kontaktu nie są wstanie zdiagnozować boreliozy. Chroba z Lyme powodować może: gorączkę, uderzenia fal gorąca, dreszcze, uczucie ociężałości, zawroty głowy, przemęczenie, problemy ze snem, spadek wagi, wypadanie włosów, tiki mięśni oraz drętwienie kończyn. Powyższe objawy pojawiają się po około roku od ukąszenia. Kiedy krętki zaatakują układ nerwowy mamy do czynienia z najgroźniejszą formą choroby. W bardzo ciężkim stadium borelioza prowadzić może do zapalenia opon mózgowych, a nawet mózgu. Podstawowymi objawami podczas zaatakowania narządów neurologicznych przez te chorobę są: ból głowy, wymioty, padaczka, porażenie nerwów czaszkowych, mrowienie, sztywnienie karku, problemy z koncentracją, słyszeniem oraz widzeniem, a także zaburzenia psychiki jak niestabilność nastrojów, psychoza lub depresja. Wachlarz objawów świadczących o występowaniu w naszym organizmie boreliozy jest jeszcze szerszy i należy uzupełnić go o problemy związane z układem pokarmowym, zapalenie pęcherza, zapalenie mięśnia sercowego oraz nieregularne cykle menstruacyjne.

Borelioza – diagnoza i leczenie choroby

Jeżeli mimo usunięcia kleszcza pesetą poprzez zdecydowany ruch lub przy użyciu odpowiednich strzykawek dostępnych w aptece, a następnie zdezynfekowaniu rąk wystąpią u nas któreś z powyższych grup objawowych należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ. Po przeprowadzeniu wywiadu będzie mógł skierować nas na badania krwi, które zlokalizują przeciwciała IgM i IgG w przeciw Krętkom. Podstawowymi testami mogącymi zdiagnozować boreliozę są: Test Elisa, metoda Western Blot oraz metoda PCR. Najskuteczniejszy z nich jest test PCR, który wykonać można już po kilku dniach od ukąszenia. Borelioza nie powinna być bagatelizowana przez nas, dlatego też należy leczyć ją pod okiem specjalisty. Kuracja trwa zazwyczaj rok i stosuje się w niej antybiotykoterapię. Medycyna naturalna również wykazuje swoje sposoby na walkę z tą chorobą, jednakże nigdy nie wolną stosować jej zamiennie, a jedynie jako uzupełnienie i wzmocnienie działań antybiotyków. Oczywiście najlepszym sposobem na leczenie choroby z Lyme jest profilaktyka. Wybierając się na spacery do lasów, na łąkę warto zadbać o prawidłowy ubiór – długie spodnie, bluzy z długim rękawem, nakrycie głowy. Można również stosować odpowiednie preparaty odstraszające kleszcze, a po powrocie do domu należy przejrzeć dokładnie całe ciało.

kleszcze info/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023