PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze wykryta w tym roku u ponad 10,5 tys. osób

Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze wykryta w tym roku u ponad 10,5 tys. osób

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-25 09:01:12
borelioza

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, pomiędzy 1 stycznia a 15 października w Polsce borelioza – choroba przenoszona przez kleszcze – została wykryta u 10 558 osób. W ubiegłym roku było 10 087 takich przypadków, zaś dwa lata temu – 9713.

Borelioza – gdzie jesteśmy najbardziej narażeni?

Borelioza, zwaną też chorobą z Lyme, wywołana jest przez krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Chorobę leczy się antybiotykami.

Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Borelioza przegra z nowym antybiotykiem? Kleszcze nie będą już groźne?

Borelioza – jak się przed nią chronić?

Lekarze radzą, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, Borelioza 0201zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty – pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Borelioza nie jest przenoszona przez wszystkie kleszcze, jednak podczas ukąszenia mogą one przenosić do krwi inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. Jeżeli natomiast bakteria boreliozy przedostanie się do krwi może mieć wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów. 

PAP/fot.pixabay

 

 

 


Prof. Jan Szyszko uhonorowany pomnikiem w Jarocinie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:30:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 28 i 29 czerwca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 09:00:00

IMGW: Koszmarne upały we wtorek. Będzie jak w tropikach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 08:30:00

BULT SMOGOWICZE