PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie!

Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-06-19 09:47:31
Bezpieczeństwo żywności

Bezpieczeństwo żywności jest bardzo ważne dla wszystkich ludzi zamieszkujących naszą planetę. 7 czerwca po raz drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, które zostało ustanowione na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.

Bezpieczeństwo żywności zależy od nas wszystkich!

Zdaniem polskiej Inspekcji Jakości Handlowej Bezpieczenstwo zywnosci Artykułów Rolno-Spożywczych, kryzys w wyniku pandemii koronawirusa udowodnił, że bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie bardziej, niż kiedykolwiek. Za to, czy żywność przez nas spożywana jest bezpieczna, odpowiadają wszyscy uczestnicy łańcucha żywnościowego, począwszy od rolników i przetwórców żywności, a kończąc na firmach świadczących usługi cateringowe czy osobach, które przygotowują posiłki w domu.

Głównym przesłaniem obchodzonego 7 czerwca Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności jest zwrócenie uwagi, że bezpieczeństwo żywności to wspólna odpowiedzialność rządów, przemysłu spożywczego, producentów i konsumentów. Zdaniem IJHAR-S, tegoroczne obchody powinny zainspirować nas do działania w kierunku zapobiegania zagrożeń związanych z żywnością. Szacuje się, że rocznie około 600 milionów przypadków chorób przenoszonych drogą pokarmową stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Bezpieczeństwo żywności ma jednak nie tylko wielki wpływ na zdrowie i życie człowieka. Poprawa wykrywania związanych z żywnością zagrożeń i odpowiednie ich zwalczanie, wpływa również na wzrost gospodarczy oraz przyczynia się do rozwoju rolnictwa, a tym samym do wspólnego osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z uwagi na pandemię koronawirusa, w tym roku obchody świętowano za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zachęcani przez organizatorów, internauci udostępniali w sieci filmiki i posty na temat tego, jak każdy z nas powinien postępować, aby spożywana żywność była bezpieczna. Ponadto, 5 czerwca FAO i WHO zorganizowały wspólną uroczystość online, która transmitowana była przez portale społecznościowe.

Sokoły wędrowne zamiast rybołowów? Niespodzianka w lesie pod Chojną

Bezpieczeństwo żywności – plany ministra Ardanowskiego

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że chciałby aby polska żywność była najwyższej jakości. Bezpieczeństwo żywności w Polsce ma zapewnić podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która wchodzi w życie 1 lipca 2020 roku.

Nowelizacja ustawy to między innymi połączenie dwóch inspekcji odpowiedzialnych za kontrolę jakości żywności. Inspekcja Handlowa Artykułów Rolno-Spożywczych zostanie połączona z działem Inspekcji Handlowej, który zajmował się kontrolą żywności, podlegającym pod UOKiK.Kontrolą będą objęte: żywność na etapie produkcji, przetwórstwo, żywność importowana, a także hurtownie i sklepy detaliczne. W nowej instytucji dbającej o bezpieczeństwo żywności w Polsce zatrudnienie znajdzie blisko 150 osób. Instytucja ma być wzmocniona laboratoriami badającymi jakość żywności.

Wreszcie będziemy mogli w sposób prawidłowy i szeroki informować rynek o stwierdzonych nieprawidłowościach. Będziemy mogli informować o tym, gdzie zostały przeprowadzone kontrole, których producentów dotyczą te stwierdzone nieprawidłowości, ale też w przypadku których produktów stwierdziliśmy nieprawidłowości

– powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Oprócz kar finansowych dla oszustów, jedną z najważniejszych i najbardziej dokuczliwych będzie również publiczny ostracyzm. Opublikowanie zostaną bowiem informacje o tym jaka firma i jakie produkty fałszowała. Zdaniem ministra Ardanowskiego jest to najgorsza z możliwych kar, bo o ile firmy będą mogły zapłacić kilka tysięcy złotych kary, o tyle odbudowanie wizerunku nie będzie już takie łatwe.

ijhars.gov.pl/fot.pixabay/fot.Świat Rolnika