PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy do 460 mln euro

Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy do 460 mln euro

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-04 12:30:00
Bank Światowy

Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty, z 317 do 460 mln euro – podał Reuters.

Według źródeł agencji, ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd instytucji. Jak podał Reuters, awaryjna wypłata pomocy dla Ukrainy wzrośnie z 317 mln euro (350 mln dolarów) do 460 mln euro (509 mln dolarów). 95 mln euro zwiększonej pomocy poręczy Holandia, resztę Szwecja.

Bank Światowy zwiększa pomoc

Ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez Bank Światowy, co – według źródeł agencji – może się stać na początku przyszłego tygodnia. Wypłata, zorganizowana wyjątkowo szybko jak na bank rozwoju, zapewniłaby Ukrainie gotówkę niezbędną do sfinansowania działań obronnych przed rosyjską inwazją.

Plan pomocy ma poparcie Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich demokracji, które mają przeważającą większość praw głosu w Banku Światowym – powiedziało źródło agencji. Rzecznicy Banku Światowego i departamentu skarbu USA odmówili komentarza.

W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Marek Wąsiński jest zdania, że sankcje nałożone na Rosję, na skutek jej inwazji na Ukrainę spowodują, iż państwo Putina znacząco uzależni się od Chin. Państwo Środka będzie jednym z niewielu możliwych kierunków współpracy inwestycyjnej.

Czytaj też: Moskiewska giełda znów się nie otworzy. Rosja powoli bankrutuje

PAP/fot.pixabay