PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Pożary lasów zwiększają niebezpieczeństwo zachorowania na raka

Pożary lasów zwiększają niebezpieczeństwo zachorowania na raka

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-18 01:00:00
pożary lasów

„The Lancet Planetary Health” postanowiło udostępnić niepokojące badania. Według nich pożary lasów sprzyjają i zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Mieszkanie w pobliżu regionów podatnych na pożary może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc i guzy mózgu – informuje „The Lancet Planetary Health”. Naukowcy z kanadyjskiego McGill University obserwowali ponad dwa miliony Kanadyjczyków przez 20 lat. Jak się okazało, u osób narażonych na częste pożary lasów częściej występował rak płuc i guzy mózgu. To pierwsza praca dotycząca tego zagadnienia.

Zmiany klimatu sprzyjają częstszym pożarom lasów

"Pożary zdarzają się każdego roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiemy o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Nasze badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów" – mówi Scott Weichenthhal, profesor nadzwyczajny na Wydziale Epidemiologii, Biostatystyki i Zdrowia Pracy na McGill University. Osoby mieszkające w pobliskich społecznościach mogą być stale narażone na rakotwórcze zanieczyszczenia związane z pożarami.

Opublikowane w "The Lancet Planetary Health" badanie wykazało, że ludzie żyjący w promieniu 50 km od pożarów w ciągu ostatnich 10 lat mieli o 10 proc. wyższą zachorowalność na guzy mózgu i 4,9 proc. wyższą zachorowalność na raka płuc, w porównaniu do osób mieszkających dalej.

Jak przewidują naukowcy, w przyszłości wraz ze zmieniającym się klimatem pożary lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej. Coraz częściej uznawane są za globalny problem zdrowotny, który może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory u ludzi. Równie niebezpieczne okazują się również pożary traw.

pożary lasów

Pożary lasów niszczą jakość powietrza, wody oraz gleby

Oprócz wpływu na jakość powietrza, pożary zanieczyszczają również środowisko wodne i glebę. Podczas gdy niektóre zanieczyszczenia powracają do normalnego stężenia wkrótce po ustaniu pożaru, inne chemikalia mogą pozostawać w środowisku przez długi czas – na przykład metale ciężkie i węglowodory. „Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania, poprzez kilka dróg narażenia” – dodaje prof. Weichenthhal.

Jak podkreślają autorzy, konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć złożoną mieszankę zanieczyszczeń środowiskowych uwalnianych podczas pożarów. Zwracają również uwagę, że potrzebne są dalsze prace w celu opracowania bardziej długoterminowych szacunków zdrowotnych skutków przewlekłego narażenia na pożary.

Czytaj także: Pożary lasów trawią Polskę. Jest ich trzy razy więcej niż przed rokiem

źródła: PAP/ fot. pixabay


Niedziela handlowa w sierpniu. Sprawdź kiedy możesz zrobić zakupy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 01:00:00

Niedźwiedź grizzly zaatakował turystę; mężczyzna trafił do szpitala

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 13:30:00

IMGW ostrzegło przed upałami i burzami na południu i wschodzie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:45:00

BULT SMOGOWICZE