PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Atak wilków na stado bydła obok Kalisza! Mieszkańcy zaniepokojeni

Atak wilków na stado bydła obok Kalisza! Mieszkańcy zaniepokojeni

Autor: Michał Rybka 2021-10-29 13:30:21
Atak wilków

Atak wilków miał miejsce w Lututowie w województwie łódzkim. Jednak zajście wzbudziło obawy wśród mieszkańców południowej Wielkopolski.

Miejscowość Lututów leży przy granicy obu regionów, a dzięki tamtejszym lasom wilki bez problemów mogą przedostać się np. w okolice Ostrzeszowa czy Grabowa nad Prosną.

W Polsce nie przybywa lasów, gdzie wilki mogłyby bytować

Specjaliści twierdzą, że nie ma się czego bać, bo wilk, choć jest drugim co do wielkości drapieżnikiem w Polsce, człowieka raczej nie atakuje. Częstsze spotkania człowieka z wilkami są spowodowane po prostu tym, że wilków w Polsce jest coraz więcej, a lasów, w których mogą bytować, nie przybywa. Przy spotkaniu z człowiekiem wilk ucieka, a nie atakuje.

Jednak zwierzęta hodowane przez ludzi to zupełnie co innego. Wilki mogą je atakować, tak jak to się zdarzyło w Lututowie, a nawet i nie tak dawno w samym Poznaniu i w Swarzędzu. Co prawda ataki w stolicy Wielkopolski i jej okolicach były spowodowane tym, że wilki zakażone świerzbem nie miały siły na polowania na zające czy sarny, których tu nie brakuje. Dlatego wybierały łatwiejszą zdobycz, jak domowe psy czy koty. Jednak trzeba się liczyć z tym, że mogą się zdarzać takie sytuacje jak ta w Lututowie, gdzie wilki zaatakowały stado krów.atakwilkow2 29.10.21

Atak wilków – zagryzione i rozszarpane krowy

Jak poinformował w Radiu Ziemi Wieluńskiej Marek Pikuła, burmistrz Lututowa, jedna krowa została zagryziona, a pozostałe rozszarpane przez wilki. Dlatego burmistrz wydał komunikat dla mieszkańców ostrzegający przed wilkami w tym rejonie. Apeluje w nim o pilnowanie zwierząt gospodarskich, a także unikanie spacerów w lesie i pod lasami, zwłaszcza po zmroku i zwłaszcza z psami, bo wilk człowieka nie zaatakuje, ale zdarzały się przypadki, że rzucał się na towarzyszącego mu psa. Gdy napotka się wilka – należy spokojnie odejść, nie zbliżać się do niego, a już na pewno nie do młodych wilcząt.

Jak podaje portal faktykaliskie.pl, wilków nie brakuje i w południowej Wielkopolsce, wiadomo, że jedna wataha bytuje w leśnictwie Krupa, w Nadleśnictwie Antonin. Przybyła tu prawdopodobnie z lasów w okolicach Zielonej Góry. Jednak jak dotąd te wilki nie atakowały zwierząt gospodarskich ani ludzi. Mimo to warto mieszkając w okolicy, gdzie są wilki i posiadając zwierzęta hodowlane, dodatkowo zabezpieczyć posesję i upewnić się, że jej ogrodzenie jest szczelne.

Warto też przypomnieć, że odradzająca się populacja wilka jest zjawiskiem jak najbardziej pozytywnym. To wilki regulują liczebność zwierzyny łownej, która niszczy uprawy. Taki mechanizm pozwala zachować równowagę w naturze.

Zobacz też: Wilki zrobiły z psem TO! Przejmujący apel właścicielki [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

tenpoznan.pl/ fot. pixabay.com