PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /ASF – sukces ogólnokrajowego programu po pierwszym miesiącu

ASF – sukces ogólnokrajowego programu po pierwszym miesiącu

Autor: Emilia Gromczak 2021-12-03 18:01:16
ASF

PZŁ przedstawia rezultaty pierwszego miesiąca ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF.

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wdrożył „Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Przedstawiono rezultaty pierwszego miesiąca. W ramach programu pozyskano niemalże 10 000 dzików oraz odnaleziono 49 padłych dzików lub ich szczątków.

Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF_wild-boar-gdcc2637d9_1280.jpg

Ze względu na obecną sytuacją związaną z ASF, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wdrożył „Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Jak podaje PZŁ, jest to bardzo ambitny program wypracowany w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy PZŁ. Ma on na celu odstrzał dzików w całej Polsce podczas polowań zbiorowych w okresie od 30 października do 31 stycznia 2022 r.

Rezultaty programu po pierwszym miesiącu

Po pierwszym miesiącu można wysnuć wnioski, że polscy myśliwy odpowiedzialnie angażują się w zwalczanie ASF. W tym okresie zorganizowano 8427 polowań zbiorowych, w których wzięło udział 161 000 osób i ponad 20 000 psów. W ramach programu pozyskano niemalże 10 000 dzików oraz odnaleziono 49 padłych dzików lub ich szczątków.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Polskiego Związku Łowieckiego w pierwszym miesiącu, obowiązującego programu, odnotowano 34 próby blokowania polowań zbiorowych. W związku z zaistniałą sytuacją, łowczy krajowy wystąpił do Komendanta Głównego Policji o wsparcie działań myśliwych z poziomu Powiatowych Komend Policji.

„Bardzo dziękuję wszystkim myśliwym, którzy poświęcając swój wolny czas, nie żałując prywatnych środków, i nie patrząc na trudności związane chociażby z trwającą czwartą falą pandemii, walczą z ASF wszystkimi dostępnymi środkami. Podziękowania kieruję również do osób, bez których te polowania nie mogłyby się odbywać – naganiaczy i podkładaczy. Ufam, że to zaangażowanie będzie przynosiło owoce również w przyszłości. Dziękuję też wszystkim organom państwa, dzięki którym nasze polowania mogą być efektywne” – podkreśla łowczy krajowy Paweł Lisiak.

Czytaj: MRiRW: jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się pieniądze

pzlow.pl/fot.pixabay.com