PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Andrzej Duda: istnieją zagrożenia dla polskiego rolnictwa

Andrzej Duda: istnieją zagrożenia dla polskiego rolnictwa

Autor: T. Raszkiewicz 2015-02-11 15:18:00
Brak grafiki

Klub Prawa i Sprawiedliwość odniósł się na dzisiejszej konferencji prasowej do kryzysu w polskim rolnictwie. Zaproponowano przyjecie stosownej rezolucji sejmowej...

Klub Prawa i Sprawiedliwość odniósł się na dzisiejszej konferencji prasowej do kryzysu w polskim rolnictwie. Zaproponowano przyjecie stosownej rezolucji sejmowej.

Jak zapowiedzieli podczas konferencji w Sejmie posłowie PiS, klub złoży też dwa projekty ustaw: projekt ws. wstrzymania na okres 5 lat sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych, a także projekt o "zapobieganiu nieuczciwym praktykom rynkowym stosowanym wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem tymi produktami".

Z rezolucji wynikać by miało, że Sejm wyraża zaniepokojenie katastrofalną sytuacją polskiej wsi i nieopłacalnymi warunkami produkcji.

Fragment proponowanego aktu mówi: "Sejm RP wzywa Radę Ministrów do podjęcia działań mających na celu doprowadzenie do opłacalności produkcji rolnej w Polsce oraz poprawy poziomu i jakości życia mieszkańców wsi".

"Te działania wynikające z możliwości parlamentarnych przedstawiamy jako nasz głos w trwającej dyskusji. Jednocześnie wzywamy rząd, panią premier, aby podjęła rozmowy z polskimi rolnikami" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Jurgiel (PiS).

Z kolei kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda w liście skierowanym do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska zwraca się do niego, aby "podjął i wprowadził na najbliższe obrady Rady problem zagrożeń dla rolnictwa europejskiego, w tym także dla rolnictwa w Polsce".

Duda podkreślił, że należy się zająć rekompensatami dla rolników w związku z rosyjskim embargiem na import produktów rolnych z UE, karami za przekraczanie kwot mlecznych, a także działaniami ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF).

źródło: PAP, fot. Prezydent.pl