PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Akt oskarżenia za handel egzotycznym drewnem trafił do sądu

Akt oskarżenia za handel egzotycznym drewnem trafił do sądu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-12 18:01:57
handel egzotycznym drewnem

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierował do warszawskiego sądu akt oskarżenia za handel egzotycznym drewnem.

Trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się oszustwami skarbowymi przy handlu drewnem egzotyczny, odpowiedzą za to przestępstwo przed sądem. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Firmy zajmujące się handlem drewnem i artykułami drewnianymi wyłudzały podatek VAT.

Firmy wyłudzały podatek VAT

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, firmy zajmujące się handlem drewnem i artykułami drewnianymi wyłudzały podatek VAT w związku z rzekomym reeksportem towaru w postaci drewna szlachetnego różnych gatunków.handel egzotycznym drewnem oszustwo

"W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło. Faktycznie następował obrót drewnem innego asortymentu, bądź zlecano firmom transportowym wożenie w kółko tych samych partii towaru pomiędzy poszczególnymi elementami karuzeli. Towar na fakturach nie odpowiadał rzeczywistemu towarowi, który był przewożony. Nie zgadzała się ani jakość ani ilość przewożonego towaru" – tłumaczyła przestępczy proceder prok. Bylicka.

Akt oskarżenia za handel egzotycznym drewnem

Trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej odpowiedzą przed sądem za handel egzotycznym drewnem. Osoby zajmowały się oszustwami skarbowymi przy handlu. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Według śledczych w wyniku działalności oskarżonych Skarb Państwa stracił 12 mln zł z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT.

Oszustwo związane z wyłudzaniem VAT-u miało miejsce również w maju ubiegłego roku. Jednak w tym przypadku dotyczyło branży spożywczej. KAS wykryła mechanizm wyłudzania VAT-u, w który zaangażowanych było ponad 100 podmiotów z Polski, UE oraz kilkadziesiąt podmiotów z Azji i Afryki. W sumie w grupie działało około 200 podmiotów. Oszustwo polegało na zorganizowaniu fikcyjnego łańcucha dostaw artykułów spożywczych m.in. kawy, czekolady, artykułów higienicznych z wykorzystaniem podmiotów, które nie rozliczały się z budżetem państwa.

Czytaj również: KNF ostrzega przed fałszywymi inwestycjami w Biedronkę