O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Akt oskarżenia za handel egzotycznym drewnem trafił do sądu

handel egzotycznym drewnem

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierował do warszawskiego sądu akt oskarżenia za handel egzotycznym drewnem.

Trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się oszustwami skarbowymi przy handlu drewnem egzotyczny, odpowiedzą za to przestępstwo przed sądem. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Firmy zajmujące się handlem drewnem i artykułami drewnianymi wyłudzały podatek VAT.

Firmy wyłudzały podatek VAT

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, firmy zajmujące się handlem drewnem i artykułami drewnianymi wyłudzały podatek VAT w związku z rzekomym reeksportem towaru w postaci drewna szlachetnego różnych gatunków.handel egzotycznym drewnem oszustwo

"W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło. Faktycznie następował obrót drewnem innego asortymentu, bądź zlecano firmom transportowym wożenie w kółko tych samych partii towaru pomiędzy poszczególnymi elementami karuzeli. Towar na fakturach nie odpowiadał rzeczywistemu towarowi, który był przewożony. Nie zgadzała się ani jakość ani ilość przewożonego towaru" – tłumaczyła przestępczy proceder prok. Bylicka.

Akt oskarżenia za handel egzotycznym drewnem

Trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej odpowiedzą przed sądem za handel egzotycznym drewnem. Osoby zajmowały się oszustwami skarbowymi przy handlu. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Według śledczych w wyniku działalności oskarżonych Skarb Państwa stracił 12 mln zł z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT.

Oszustwo związane z wyłudzaniem VAT-u miało miejsce również w maju ubiegłego roku. Jednak w tym przypadku dotyczyło branży spożywczej. KAS wykryła mechanizm wyłudzania VAT-u, w który zaangażowanych było ponad 100 podmiotów z Polski, UE oraz kilkadziesiąt podmiotów z Azji i Afryki. W sumie w grupie działało około 200 podmiotów. Oszustwo polegało na zorganizowaniu fikcyjnego łańcucha dostaw artykułów spożywczych m.in. kawy, czekolady, artykułów higienicznych z wykorzystaniem podmiotów, które nie rozliczały się z budżetem państwa.

Czytaj również: KNF ostrzega przed fałszywymi inwestycjami w Biedronkę

swiatrolnika.info 2023