PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /A w Rosji wódka tanieje

A w Rosji wódka tanieje

Autor: T. Raszkiewicz 2015-02-03 00:19:00
Brak grafiki

W Rosji od 1 lutego br. po raz pierwszy od 2009 roku obniżona została minimalna cena wódki - poinformowały media rosyjskie. Minimalna cena za pół litra...

W Rosji od 1 lutego br. po raz pierwszy od 2009 roku obniżona została minimalna cena wódki - poinformowały media rosyjskie. Minimalna cena za pół litra wódki w handlu detalicznym wynosi obecnie 185 rubli (ok. 9,7 zł), wcześniej było to 220 rubli (ok. 11,5 zł).

Jak przypomniał dziennik "Wiedomosti", w poprzednich latach cenę wódki stale podwyższano. Dwukrotnie podniesiono ją w 2014 roku.

Minimalne ceny na mocne alkohole są w Rosji regulowane od 2009 roku. Celem tych regulacji jest walka z alkoholem nielegalnym, który przynosi straty dla budżetu rzędu 30-50 mld rubli rocznie (1,58 mld-2,62 mld zł).

Władze dostrzegają problem samogonu i właśnie po to, żeby ograniczyć jego spożycie, ceny wódki w tym roku obniżono.

Ogólna tendencja cenowa jest w pogrążonej w kryzysie gospodarczym Rosji odwrotna - w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosły zwłaszcza ceny artykułów spożywczych. Inflacja wyniosła w zeszłym roku w Rosji 11 proc.

Kiedyś w ZSRR, 100 gramów wódki dziennie dla każdego sołdata stało się jedną z legend związanych z wielką wojną ojczyźnianą. Jednak jak rzadko która legenda, ta w pełni odpowiada rzeczywistości. Wódka stała się uniwersalną walutą radzieckiego żołnierza, wymienialną na całą gamę towarów, a sama butelka wysokoprocentowego trunku potrafiła osiągać zawrotne ceny. Z jednej strony alkohol rozgrzewał na zimowym froncie, ale z drugiej, nawet niewielka dawka działała wyjątkowo mocno na niedożywionych żołnierzy, co często przynosiło dramatyczne skutki.

źródło: PAP/SR, fot.: MF