PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /75 proc. kurczaków w brytyjskich supermarketach jest skażonych śmiertelną bakterią

75 proc. kurczaków w brytyjskich supermarketach jest skażonych śmiertelną bakterią

Autor: Grzegorz Tomczyk 2016-01-07 00:00:00
Brak grafiki

Jak podaje Polish Express - polski tygodnik w Wielkiej Brytanii, na podstawie raportu Food Standard Agency, aż 75% kurczaków sprzedawanych w supermarketach na Wyspach jest skażonych śmiertelną bakterią, która każdego roku jest przyczyną aż 280,000 przypadków zatruć i 100 zgonów.

Jak podaje Polish Express - polski tygodnik w Wielkiej Brytanii, na podstawie raportu Food Standard Agency, aż 75% kurczaków sprzedawanych w supermarketach na Wyspach jest skażonych śmiertelną bakterią, która każdego roku jest przyczyną aż 280,000 przypadków zatruć i 100 zgonów.

Wiele brytyjskich supermarketów wystawia swoich klientów na ryzyko zakażenia niebezpieczną bakterią Campylobacter, która znajduje się w sprzedawanych przez nie kurczakach.

Z najnowszego raportu Food Standards Agency (FSA) wynika, że aż 76,1% surowych kurczaków wystawionych na sprzedaż w supermarketach jest skażonych, z czego 14,9% w najwyższym stopniu, a w przypadku 6,4% niebezpieczne bakterie znajdują się na opakowaniu.  

W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w lecie, najnowsze wyniki są już oznaką pewnej poprawy, niemniej jednak oczywiste jest, że supermarkety nadal wystawiają na ryzyko zdrowie swoich klientów. Campylobacter jest przyczyną zatrucia aż 280,000 osób każdego roku, przy czym w 100 przypadkach zakażenie okazuje się śmiertelne. 

Oprócz tego, że skażone mięso przyczynia się do cierpienia wielu osób, to naraża również na poważne straty gospodarkę Wielkiej Brytanii. FSA szacuje, że straty roczne wynoszą 900 milionów funtów, które generowane są przez koszty leczenia oraz nieobecności w pracy. Wśród brytyjskich supermarketów najgorzej wypadły Morrisons i Asda. 

Z raportu FSA wynika, że aż 25,7% kurczaków sprzedawanych w supermarketach Morrisons jest skażonych w wysokim stopniu, a 14,7% posiada niebezpieczne bakterie na opakowaniu. W supermarketach Asda jeden na pięć kurczaków (23,5%) jest skażonych w wysokim stopniu. 

FSA zaapelowało o natychmiastową reakcję w trosce o dobro klientów. Z niezależnego badania przeprowadzonego przez University of Manchester wynika, że wielu ludzi jest ignorantami w związku z niebezpieczeństwem spożycia skażonych kurczaków w Wielkiej Brytanii.

Fot. Internet