O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

12 maja będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

Już za 2 dni będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin. Ma on na celu podnieść globalną świadomość dot. ochrony roślin.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin. Dzień ten jest kluczowym dziedzictwem Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020. To święto roślin ma na celu podnieść globalną świadomość na temat tego, jak ochrona zdrowia roślin może przyczynić się do wyeliminowanai głodu czy ochronić róźnorodność biologiczną. 

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin już 12 maja 

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin ma jeden główny cel. Chodzi o podniesienie globalnej świadomości dot. tego, jak ochrona zdrowia roślin może pomóc w pobudzaniu rozwoju gospodarczego, ochronie różnorodności biologicznej, wyeliminowaniu głodu i zmniejszeniu ubóstwa. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwraca uwagę, że zarówno nasze zdrowie, jak i zdrowie naszej planety zależy od roślin. Pamiętajmy o tym, że rośliny stanowią 80% żywności, którą jemy i produkują 98% tlenu, którym oddychamy. Szkodniki i choroby roślin są odpowiedzialne za utratę nawet 40% światowych upraw żywności oraz za straty handlowe w obrocie produktami rolnymi przekraczające 220 miliardów dolarów rocznie.

międzynarodowy dzień zdrowia roślin

PIORIN: Rządy muszą nadać priorytet zdrowiu i ochronie roślin 

PIORIN alarmuje, że rządy, decydenci i prawodawcy muszą nadać priorytet zdrowiu i ochronie roślin. Inspekcja dodaje, że powinni oni zapewniać zgodność z międzynarodowymi normami fitosanitarnymi, inwestować w innowacje w zakresie zdrowia roślin, badania i rozwój oraz wzmacniać krajową i regionalną ochronę roślin. Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin to doskonała okazja do działania.

Duży wpływ na podnoszenie świadomości rolnikó nt. najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania szkodnikom mogą mieć organizacje pozarządowe i instytucje współpracujące z nimi bezpośrednio. Mogą koordynować działania różnych zainteresowanych stron w dziedzinie zdrowia roślin, zwłaszcza na szczeblu lokalnym. Sektory transportu i handlu powinny wdrażać normy międzynarodowe, przestrzegać obowiązujących przepisów fitosanitarnych, przyczyniać się do ustanawiania norm Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin.

Sprawdź również: Nawożenie łąk i pastwisk - jak o nie prawidłowo dbać?

piorin.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023