Talk icon

Informacje

13-12-2020

Autor: Adam Szewczyk

Czarnuszka, czyli najprawdziwsze złoto faraonów co dnia

Czarnuszka

Czarnucha, panna w zieleni, czarny kminek i złoto faraonów, tak określa się niewielkie nasiona czarnuszki siewnej. Nasiona czarnuszki mają wyjątkowe właściwości lecznicze, które wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie do leczenia różnych schorzeń. Olej z nasion czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutanchamona, dlatego czarnuszka często jest określana mianem „egipskiej”. Nie da się ukryć, że złoto faraonów wciąż stanowi panaceum na wiele dolegliwości.

Czarnuszka i wspaniały olej

Pozyskiwany jest z nasion tłoczonych metodą na zimno i przez to posiada charakterystyczny ostry, korzenny smak i zapach. Jednak najważniejsze są jego rozmaite właściwości.

Olej bogaty jest w kwasy OMEGA 6. Do ich rodziny należy kwas linolowy (LA) odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego cholesterolu we krwi (korzystne działanie występuję w przypadku spożywania 10 g LA dziennie). Dodatkowo zawarta w oleju witamina A pomaga zachować zdrową skórę, wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.czarnuszka 4297003 1920

Czarnuszka – w czym pomoże nam olej z niej?

Powodów, dla których warto stosować olej z czarnuszki jest wiele. Jednym z nich są działania pasożytnicze. Olej z czarnuszki przyczynia się do eliminacji z organizmu tasiemców – tak wynika z przeprowadzonych badań. Ponadto nasiona czarnuszki pomocne są w zwalczaniu zakażenia owsikami, gdyż niszczą zarówno dorosłe pasożyty, jak i ich jaja.

Czytaj także: Pszczoły – najważniejsze stworzenia na naszej planecie?

Dodatkowo olej z czarnuszki ma działania przeciwzapalne. Badania wykazały, że składniki oleju z czarnuszki hamowały uwalnianie histaminy, czyli działały jak leki przeciwhistaminowe stosowane powszechnie w alergii. Dzięki temu układ immunologiczny mniej agresywnie reaguje na alergeny z otoczenia.
Co więcej, olej z czarnuszki wspiera pracę wątroby. Organizm często potrzebuje oczyszczenia. A olej z czarnuszki siewnej wykazuje działanie antyoksydacyjne. Z tego prawdopodobnie wynika protekcyjny wpływ tego surowca na komórki wątrobowe i miąższu nerek oraz ochrona tych narządów i pozbywanie się toksyn z organizmu.

Wśród wielu dobroczynnych działań, nasiona z czarnuszki wykazują potencjalne działanie przeciwcukrzycowe. Zawarte w niej składniki przyczyniają się do obniżenia stresu oksydacyjnego, mają korzystny wpływ na regenerację i proliferację komórek trzustki, a także usprawniają metabolizm glukozy (zwiększają wydzielanie insuliny lub zmniejszają wchłanianie glukozy z pożywienia). Przyczynia się ona do normalizacji stężenia cukru we krwi, zwiększając zawartość glikogenu w wątrobie.

fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023