Talk icon

Informacje

27-03-2021

Autor: Monika Faber

Czarny bez – osiedlowe, naturalne lekarstwo na trudne dni

Czarny bez

Czarny bez to często niedoceniane naturalne lekarstwo, które można spotkać nawet na osiedlowym podwórku. Owoce pomocne są w stanach zapalnych jelita i gardła, kwiaty wykazują działania napotne, łagodzą stany gorączkowe. Ponadto wykazują dużą ilość witamin i soli mineralnych. Syrop z czarnego bzu, sok z owoców oraz kwiatów wykonać można samodzielne w domowym zaciszu.

Czarny bez – Sambucus nigra

Roślina ta nie należy do wymagających odmian i rośnie niemalże na każdym podłożu. Jest to silnie rozrastający się krzak, przypominający drzewo. Kwitnie w okresie kwietnia w formie drobnych, białych kwiatków zebranych w spore baldachy, które wydzielają słodką, intensywną i przyjemną woń. Na przełomie sierpnia i września czarny bez przeistacza swoje kwiaty w ciemnofioletowe, błyszczące owoce. Roślina ta wykazuje niezwykłe, naturalne właściwości lecznicze.czarny bez 456999

Czarny bez i jego niesamowite właściwości

Kwiaty czarnego bzu oraz owoce zawierają flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki oraz antocyjany są to substancje o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. To one pozwalają zachować równowagę pomiędzy niereaktywnymi i reaktywnymi formami tlenu. To antyoksydanty posiadające zdolność neutralizowania wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się i uszkadzają tkanki. Czarny bez w owocach zawiera również – antocyjany, garbniki, witaminę C, B, pektyny oraz kwas jabłkowy. Dzięki powyższym właściwością zaliczany jest do jednego z najcenniejszych surowców zielarskich.

Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy dla rolników ponownie przysługuje do 17 stycznia

Czarny bez i niesamowite właściwości lecznicze

Podstawowymi właściwościami kwiatów czarnego bzu jest napotność i przeciwgorączkowość. Co więcej działają moczopędnie, poprawiają elastyczność ścian naczyń włosowatych oraz uszczelniają je. Czarny bez jest zbawienny podczas zapalenia spojówek oraz przy infekcji gardła. Owoce powyższego krzewu wykazują również lekkie właściwości przeczyszczające. Natomiast jedną z najważniejszych cech jest usuwanie przy ich pomocy szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn powstałych w chorobach reumatycznych oraz skórnych. Owoce czarnego bzu należy stosować podczas zapalenia żołądka i jelita oraz jako naturalnych środek przeciwbólowy podczas nerwobóli i rwy kulszowej.

Czy czarny bez jest trujący?

Lekarze przestrzegają przed konsumpcją surowych owoców powyższej rośliny, gdyż zawiera sambunigrynę oraz prunazynę. Zatrucie to wywołuję nudności oraz wymioty. Natomiast owoce poddane obróbce pozbawione są trujących związków i można je bezpiecznie spożywać. Należy być ostrożnym, gdyż czarny bez również w liściach oraz korzeniach wykazuje trujące właściwości. Najbezpieczniejsze są kwiaty czarnego bzu, które można bezkarnie spożywać, np. jako dodatek do sałatek.

Źródło:gov.pl

swiatrolnika.info 2023