Talk icon

Informacje

24-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Cykl płciowy loch – faza przedrujowa, faza rui właściwej i faza porujowa

Cykl płciowy loch

Cykl płciowy loch przez hodowców trzody chlewnej najczęściej dzielony jest na trzy główne fazy cyklu: fazę przedrujową, fazę rui właściwej oraz fazę porujową. Długość poszczególnych faz rui w każdym stadzie może się nieco różnić. Wpływa na to nie tylko rasa zwierzęcia, ale również obiekt, w którym jest utrzymywany oraz czynności wykonywane przez obsługę stada.

Mechanizm zmian neurohormonalnych, a cykl płciowy

Cykl płciowy loch opiera się na mechanizmach i zmianach neurohormonalnych u świń, dlatego tak ważne jest poznanie i zrozumienie tych procesów. Jednym z najważniejszych działań jest dokładna obserwacja i skrupulatna analiza terminu występowania rui po odsadzeniu oraz czasu jej trwania, by skuteczność krycia była możliwie jak najwyższa. Wiedza na ten temat pozwala hodowcy na odpowiedni sposób postępowania ze zwierzętami w poszczególnych grupach, zaś lekarzowi weterynarii na właściwy nadzór i koordynację leczenia. Liczba owulacyjnych komórek jajowych podczas jednej rui u świń wynosi od 15 do 30 – to wyróżnia je na tle innych zwierząt gospodarskich.cykl plciowy loch 2

Cykl płciowy loch, a faza przedrujowa

Podczas fazy przedrujowej obserwuje się charakterystyczne cechy u osobników trzody chlewnej. Do najczęstszych należą: niepokój, spadek apetytu, obrzęk i zaczerwienienie sromu, wyciek śluzu rujowego, charakterystyczne pohukiwanie, obskakiwanie innych loch oraz brak tolerancji na obskakiwanie. Cykl płciowy loch w tej fazie objawia się szybkim wzrostem pęcherzyków jajnikowych i zwiększeniem się ukrwienia narządu rozrodczego.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt. Senackie poprawki nie rozwiązują wszystkich problemów

Cykl płciowy, a faza rui właściwej

W fazie rui właściwej locha wykazuje odruch tolerancji na obskakiwanie przez knura i inne lochy. Cykl płciowy loch w fazie rui właściwej przejawia się w postaci ustąpienia obrzęku sromu. Charakterystycznymi cechami są również: zmiana koloru sromu na siny, wyciek śluzu rujowego i przyjęcie przez lochę odpowiedniej postawy do krycia. W jajnikach następuje wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, co w efekcie prowadzi do ich pęknięcia (owulacji) i uwolnienia się komórki jajowej. Najważniejszym działaniem hodowcy jest uchwycenie tzw. szczytu rui – fazy, w której dochodzi do jajeczkowania (owulacji).

Cykl płciowy loch, a faza porujowa

W trakcie trwania fazy porujowej locha nie reaguje na próby wyzwolenia odruchu tolerancji. Fazie towarzyszy również brak tolerancji na obskakiwanie przez knura i pozostałe lochy, pojawienie się gęstego śluzu porujowego, spokojniejsze zachowywanie się loch oraz powrót apetytu.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023