Talk icon

Informacje

02-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Cietrzewie wypuszczone na wolność. To już kolejna taka akcja leśników

Cietrzewie

Ośrodek Hodowli Cietrzewia w Spychowie wypuści na wolność 96 młodych cietrzewi. Ptaki trafiły właśnie do Nadleśnictwa Ruszów i Jedwabno. Cietrzewie to gatunek zagrożony wyginięciem, więc każda sztuka jest na wagę złota. Dwa lata temu w Nadleśnictwie Spychowo powstał ośrodek, który ma na celu hodowlę tych ptaków i przystosowywane do życia na wolności. Nadleśnictwa Spychowo i Jedwabno prowadzą działania w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.

Cietrzewie zostały wypuszczone na wolność

Jak informują Lasy Państwowe, cietrzewie wyhodowane w Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo trafiły właśnie do Nadleśnictwa Ruszów i Jedwabno. Z blisko 100 odchowanych w tym roku cietrzewi, cztery rodzinne stada pojechały do Borów Dolnośląskich do Nadleśnictwa Ruszów, a dwa stada do Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej (Nadleśnictwo Jedwabno).

Młode cietrzewie pojechały wraz z matkami, które będą ich jeszcze doglądać przez jakiś czas, po czym wrócą do ośrodka Nadleśnictwa Spychowo. W nowym miejscu cietrzewie muszą przejść okres adaptacji w specjalnych wolierach, po czym po upływie około 3 tygodni zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego. Woliery są tak skonstruowane, aby młode miały stały kontakt z matką, ale jednocześnie się usamodzielniały. Wnętrze wypełnione jest naturalną roślinnością, stanowiącą jednocześnie element ich diety złożonej między innymiz wrzosów, borówek, młodych sosen i świerków. Tuż przed wypuszczeniem, ptaki zostaną zaobrączkowane oraz zaopatrzone w nadajniki GPS, aby śledzić ich dalsze losy.

– czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Nadleśnictwa Spychowo i Jedwabno prowadzą działania w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego. W ramach tego projektu powstał Ośrodek Hodowli Cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo, w którym cietrzewie są hodowane i przystosowywane do życia na wolności.

Rolnik szuka żony sezon 7! Kim są uczestnicy tegorocznej edycji?

Cietrzewie – działalność Ośrodka Hodowli

Budynek Ośrodka, w którym hodowane są cietrzewie Cietrzewie jest wykonany wyłącznie z ekologicznych materiałów. Drewno użyte do jego budowli pochodzi z mazurskich lasów i zostało zabezpieczone jedynie przez opalanie.

W budynku i na zewnątrz znajdują się woliery, w których leśnicy prowadzą hodowlę kuraków. Młode cietrzewie są w nich przygotowywane do życia na wolności. W wybranych ostojach ptaki będą się również przystosowywać do warunków, w których przyjdzie im żyć po wypuszczeniu na wolność. Wsiedlane ptaki powinny przyłączyć się do lokalnych populacji i zwiększyć ich liczebność.

Cietrzew to niezwykle rzadki ptak, należący do rodziny kuraków, a w Polsce jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. W latach 70. ubiegłego wieku odnotowano znaczny spadek liczebności cietrzewia, dlatego kurak ten został objęty ścisłą ochroną gatunkową, a tokowiska ochroną strefową. Obecnie cietrzew jest wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”, jako gatunek zagrożony. Specjaliści szacują, że całkowita liczebność tego gatunku w kraju wynosi 400-500 ptaków.

lasy.gov.pl/fot.Nadleśnictwo Spychowo

swiatrolnika.info 2023