Ciemiernik zakwitnie zimą? Dla tej rośliny to żaden problem
Zimą nic w ogrodzie nie zakwitnie – tak myślą ci, którzy nie widzieli ciemierników. Ciemiernik (Helleborus L.) to roślina należąca do rodziny jaskrowatych, która liczy około 20 gatunków. Jest uprawiana jako roślina ozdobna, choć ciągle jeszcze rośnie dziko w różnych miejscach świata. Termin kwitnienia ciemierników tak naprawdę jest uzależniony od odmiany i od tego, jak wysoka była temperatura.
Ciemiernik to piękna roślina
Kwiaty ciemierników są przede wszystkim piękne. Piękne, bo kwitną w czasie, gdy niewiele może w ogrodzie ucieszyć wzrok. Są pojedyncze, o średnicy około 6-8 cm, półpełne lub pełne o pięciu płatkach. Kwitną one podczas zimowych odwilży na zazwyczaj od 20 do 30-centymetrowych pędach. Występują w wielu kolorach: od białego poprzez różowy, ciemnoczerwony, aż do czarnego. Ich liście, grube i skórzaste, przeważnie są zimozielone, więc cała roślina wygląda teraz tym bardziej atrakcyjnie.
Kiedy kwitnie ciemiernik?
Termin kwitnienia ciemierników tak naprawdę jest uzależniony od odmiany i od tego, jak wysoka była temperatura i ile dni słonecznych jesienią – im wyższa i im więcej słońca, tym wcześniej ciemiernik w ogrodzie zakwitnie.
Ma swoje upodobania: nie znosi ciężkiej gleby i częstego przesadzania. Nie należy go sadzić zbyt głęboko. Uwielbia częściowo zacienione stanowiska. Ciemierniki można rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp, a robi się to po przekwitnieniu.
Czytaj także: Materiał siewny z Ukrainy – zmiana zasad importu do Polski
Ciemiernik może być niebezpieczny
Ale uwaga! Do tej rośliny należy podchodzić ostrożnie, a już najlepiej w rękawiczkach. Jest ona bowiem trująca. Z tego też powodu nie wolno zostawiać jej sam na sam z dziećmi. Wprawdzie po zerwaniu trzyma się w wazonie tydzień, a dodatkowo dobrze wygląda w zimowych kompozycjach, ale... do domów, w których mieszkają dzieci, lepiej ciemiernika nie zapraszać. Potrafią się z nim obchodzić jedynie lekarze i farmaceuci, którzy używają go do produkcji leków nasercowych.
W Polsce najczęściej jest uprawiany ciemiernik biały, nazywany tak od koloru kwiatów.
Kwitnie od stycznia do maja. W sprzyjających warunkach jednak już na Boże Narodzenie, nazywany jest więc różą Bożego Narodzenia. Ciekawy wydaje się też ciemiernik zielony, częściowo rosnący dziko. Szerokie listki jego zielonego okwiatu zachodzą brzegami na siebie.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele innych, mniej typowych odmian tej rośliny, różniących się kolorem, kształtem płatków, a także i okresem kwitnienia. Wśród nich ciemiernik niebieskawy o różowym (!) kolorze kwiatów, który kwitnie od marca do maja. Jest on zwiastunem kończącej się zimy i symbolem budzenia się przyrody do życia.
Fot. wikimedia