Talk icon

Informacje

06-12-2020

Autor: Adam Szewczyk

Ciecierzyca, czyli groch włoski. Co trzeba o niej wiedzieć?

Ciecierzyca

Ciecierzyca, czyli roślina strączkowa, która jest bardzo popularna w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego. Od niedawna podbija także serca Polaków. Jeśli jeszcze nie znasz cieciorki lub nie wiesz z czym najlepiej smakuje, koniecznie przeczytaj porady ekspertów. Cieciorka sama w sobie ma bardzo łagodny smak, dlatego dodając odpowiednie składniki można nadać jej intensywności.

Ciecierzyca, czyli włoski groch

Ciecierzyca, znana także jako groch włoski, jest świetnym zamiennikiem mięsa. Sprawdzi się także jako dodatek do sałatek lub, po zmieleniu, jako pasta na kanapki. Daje także wiele możliwości poprawienia zdrowia, ponieważ jest pełna właściwości, które korzystnie wpływają na organizm. Ciecierzyca to bogate źródło białka, błonnika i witamin z grupy B. Ponadto, dodając ją do swojego codziennego jadłospisu, uzupełnisz niedobory witaminy K1, potasu, magnezu, fosforu i żelaza.ciecierzyca 2

Ciecierzyca niełatwa do ugotowania

Przygotowanie ciecierzycy jest procesem czasochłonnym, ponieważ najpierw trzeba ją namoczyć i (najlepiej) zostawić na noc, aby zwiększyła swoją objętość. Następnie należy wymienić wodę i gotować cieciorkę około godziny bez przykrycia. Warto pamiętać o zdejmowaniu „piany”, ponieważ dzięki temu możemy uzyskać lepszy smak. Na szczęście w sklepach są dostępne puszki lub słoiki z już ugotowaną cieciorką, z której wystarczy tylko odlać zalewę.

Czytaj także: Pasze rzepakowe mają wysoki potencjał w żywieniu świń

Z czym łączona powinna być ciecierzyca?

Cieciorka sama w sobie ma bardzo łagodny smak, dlatego dodając odpowiednie składniki można nadać jej intensywności. Połączenie cieciorki z innymi warzywami (np. pomidorami, papryką, kalafiorem, szpinakiem dynią czy bakłażanem) z pewnością zachwyci podniebienia wegetarian. Zaś wśród mięsożerców sprawdzi się jako dodatek do wołowiny lub drobiu.

38pr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023