Chryzantemy cięte – najtrwalsze z kwiatów wazonowych

Chryzantemy cięte, najtrwalsze wazonowe kwiaty. Potrafią cieszyć naszego około aż przez 4 tygodnie. Uprawiane w szklarniach z dobrym naświetleniem mogą być sprzedawane przez cały rok. Są uwielbiane przez florystów i licznie wykorzystywane w ich kompozycjach zwłaszcza podczas święta Wszystkich Świętych. W Polsce występuje jedynie jedna ich odmiana – Zawadzka.
Chryzantemy cięte – pochodzenie, etymologia i podstawowe cechy
Chryzantema należy do astrowatych kwiatów. Jest byliną lub półkrzewem. Najczęściej, w dzikiej formie, występuje w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Wyróżniamy około 50 gatunków tych kwiatów. W naszym kraju spotykana jest jedynie chryzantema Zawadzka i to on również pojawia się w formie chryzantemy ciętej. Etymologia słowa chryzantema pochodzi od greckiego słowa „chrysos” co oznacza złoty i „anthemo”, czyli kwiat. Charakterystyczną cecha chryzantem jest niezwykła trwałość ciętych kwiatów – nawet do 4 tygodni. Jeżeli plantator odpowiednio steruje światłem w swoich szklarniach może przez cały rok sprzedawać plony z uprawy.
Chryzantemy cięte – budowa rośliny
Chryzantemy cięte i ich pozostałe formy występowania składają się z następujących elementów: łodyga, liście oraz kwiaty. Pierwszy z nich charakteryzuje się rozgałęzieniem, miękkim owłosieniem oraz często zdrewnianym dołem. Liście mają jajowaty kształt i rozmieszczone są na łodydze skrętolegle. To co najbardziej wyróżnia chryzantemy na tle innych kwiatów, to koszyczki kwiatowe, otoczone wielolistną pokrywą. Kwiaty z dna kwiatowego występują w dwóch rodzajach: rurkowatym i języczkowatym. Ten drugi jest bardziej okazały i wykazuje żeńskie cechy oraz zawiera słupek, natomiast rurkowate kwiaty są obupłciowe. Koszyczki kwiatowe występują w różnych kształtach, wielkościach i kolorach.
Czytaj także: Pasze GMO tylko do końca 2020. Naiwna nadzieja na pomoc ministra
Chryzantemy cięte – różne zastosowanie rośliny
Chryzantemy mają dwa podstawowe zastosowania: ozdobny oraz leczniczy. Pierwsze z nich możemy podziwiać późną jesienią, tj. w okresie rozkwity kwiatów chryzantemy. Może być ona uprawiana jako roślina rabatowa, doniczkowa bądź jako chryzantemy cięte. Obecny rynek przepełniony jest różnego rodzaju odmianami tych kwiatów, które wyróżniają się odrębnymi kształtami, jak kuliste, anemonowe, igiełkowe, płaskie, pojedyncze, półkuliste, półpełne; kolorami – jednobarwne, takie jak: białe, żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, łososiowe, brązowe, zielone i purpurowe oraz dwukolorowe; a także różnymi wielkościami – duże pojedyncze kwiaty do 25 cm lub drobne kwiatki. Poza ozdobnymi cechami w starożytnych Chinach chryzantemę stosowano do celów leczniczych.
Źródło: ksow.gov.pl