Talk icon

Informacje

13-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Choroby zwierząt częstsze i groźne dla ludzi? Naukowcy ostrzegają

Choroby zwierząt

Zmiany klimatyczne mogą sprawić, że zakaźne choroby zwierząt będą występować częściej, a w przyszłości infekcje te mogą być przenoszone na ludzi. Do takiego wniosku doszli specjaliści z University of Notre Dame (USA). W przyszłości naukowcy planują dowiedzieć się, jak zmiany klimatyczne wpłyną na choroby ludzi i roślin. W przypadku tych ostatnich korzystne warunki dla patogenów mogą doprowadzić do kryzysu żywnościowego.

Choroby zwierząt a klimat

Badania naukowców z University of Notre Dame, przeprowadzone z kolegami z innych ośrodków badawczych, zostały opublikowane w czasopiśmie Science. Autorzy przeanalizowali ponad 7000 badań opisujących choroby zwierząt na całym świecie. Wcześniej zakładano, że największe zagrożenie chorobami zakaźnymi u zwierząt w klimacie ciepłym występuje, gdy temperatura spada, a w klimacie zimnym - gdy rośnie, a nowe obserwacje potwierdziły tę hipotezę.

Okazało się, że w cieplejszych regionach patogeny bardziej aktywnie oddziałują na zwierzęta w zimne dni, a w chłodne - w upały. Wyniki dotyczyły zarówno czworonogów lądowych, jak i wodnych.

Patogeny wywołujące choroby zwierząt są przystosowane do szerszego zakresu temperatur niż same zwierzęta - wyjaśniają autorzy pracy. Dlatego wahania temperatury sprawiają, że zwierzęta przyzwyczajone do pewnych warunków są bardziej podatne na infekcje. Ponadto zwierzęta zmiennocieplne cierpią bardziej niż zwierzęta stałocieplne.

Zamek w Stobnicy jednak powstanie?! Budowla, jak ta w Malborku, w samym sercu Puszczy Noteckiej

Choroby zwierząt a globalne ocieplenie

Na podstawie modeli zmian klimatycznych naukowcy Choroby zwierzat obliczyli, że globalne ocieplenie prawdopodobnie zmniejszy zachorowalność na zwierzęta w nisko położonych tropikach i zwiększy się w regionach położonych na dużych wysokościach, w umiarkowanych i chłodniejszych regionach. Jednak nawet biorąc pod uwagę, że choroby zwierząt w regionie równika będą rzadsze, ich całkowita liczba na planecie wzrośnie.

Wiele patogenów jest w stanie mutować i przenosić się ze zwierząt na ludzi, więc takie zmiany są obarczone pojawieniem się nieznanych wcześniej chorób, tak jak to miało miejsce w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 (powodującego zakażenie COVID-19)

– podkreślają autorzy pracy.

Naukowcy zwracają uwagę na znaczenie wdrażania strategii łagodzenia zmian klimatu, które ochronią zarówno zwierzęta, jak i ludzi przed chorobami.

W przyszłości naukowcy planują dowiedzieć się, jak zmiany klimatyczne wpłyną nie tylko na choroby zwierząt, ale również na choroby ludzi i roślin. W przypadku tych ostatnich korzystne warunki dla patogenów mogą doprowadzić do kryzysu żywnościowego.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023