Talk icon

Informacje

04-04-2021

Autor: Monika Faber

Choroby roślin zbożowych – septorioza może stanowić niemały problem

Choroby roślin zbożowych

Choroby roślin zbożowych rozpowszechnione są na całym świecie. W Polsce istnieje wiele rodzajów pasożytów negatywnie wpływających na zboża. Jednymi z nich są grzyby Mycosphaerella graminicola oraz Phaeosphaeria nodorum. Wywołują one choroby z gruby septoriozy. Są szczególnie niebezpiecznie dla upraw pszenicy.

Choroby roślin zbożowych – klasyfikacja i objawy septoriozy paskowanej liści pszenicy

Septoriozą określany jest zbiór chorób grzybowych wywoływanych przez grzyby klasyfikowane jako Septoria. W naszym kraju wyróżniamy dwie choroby roślin zbożowych należące do powyższej grupy: septorioza paskowana liści pszenicy oraz septorioza plew pszenicy. Septorioza paskowana liści pszenicy wywoływana jest przez grzyb Mycosphaerella graminicola. Najczęściej atakuje pszenicę, następnie pszenżyto oraz trawy. Objawia się ona przez wydłużone żółto-brunatne, chlorotyczne plamy na liściach właściwych, łodydze oraz liścieniach. Z czasem plamy te nabierają barwy szarej lub białej z dodatkowymi obwolutami na pszenżycie, stopniowo zajmując coraz to większą powierzchnię liścia. Pyknidia, to ciemnobrunatne kropki występujące wzdłuż żyłek liściowych zawierające nowe zarodniki. Choroba ta może zaatakować roślinę przez cały okres jej wzrostu, a szczególnie zagraża uprawie w momencie porażenia liści flagowych. Zarażona pszenica zasycha dając mniejsze ziarna, a w konsekwencji obumiera. Straty plonów odnotowuje się na poziomie nawet do 40%.choroby roslin zbozowych septorioza 2

Czytaj także: Opas cieląt – rachunek ekonomiczny i opłacalność

Choroby roślin zbożowych – klasyfikacja i objawy septoriozy plew pszenicy

Septorioza plew pszenicy wywoływana jest przez grzyba Phaeosphaeria nodorum. Choroby roślin zbożowych, w tym septorioza rozpowszechnione są na całym świecie. W Polsce najczęściej atakuję pszenicę, pszenżyto, a także jęczmień i trawy. Pierwsze objawy porażenia rośliny widoczne są już na siewkach zbóż. Na liściach pojawiają się wydłużone, soczewkowate, brunatne plamy ze słabo widocznym obrzeżem. W okresie wiosennym choroba ta pojawia się na źdźbłach, liściach oraz kłosach. Na plamach z czasem wykształcają się pyknidia w kolorze od bursztynowego do czarnego. Idealnymi warunkami do rozwoju septoriozy jest deszcz oraz temperatura powietrza powyżej 15°C.

Choroby roślin zbożowych – sposoby zwalczania septoriozy

Prawidłowe rozpoznanie choroby roślin zbożowych daje większą szansę na ich zwalczenie. Błędny dobór preparatów do walki z chorobą może nie tylko nie zatrzymać rozwoju porażenia, ale także uodpornić roślinę na fungicydy. Dlatego zalecanym rozwiązaniem jest użycie preparatów zawierających więcej niż jedną substancję czynną. Sama walka z pozbyciem się już występującej choroby nie jest wystarczająca, należy również zastosować profilaktykę. Grzyby, a dokładnie ich zarodki znajdują się na resztkach pożniwnych, przenoszone są głównie przez krople wody deszczowej. Dlatego należy stosować głębokie zaorywanie tych resztek by utrudnić rozwój zarodników grzybów. Jeżeli nie stosujemy orki najlepiej sięgnąć po biologiczne preparaty, które wpływają na szybszy rozkład resztek pożniwnych. Bardzo dobrą alternatywną dla zapobiegania pojawienia się septoriozy jest wykonywanie oprysków roztworem z mocznika.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023