Talk icon

Informacje

22-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Choroby roślin zbożowych, a rdza zbóż – jak walczyć z nią przy pomocy metod agrotechnicznych?

Choroby roślin zbożowych

Choroby roślin zbożowych najczęściej atakują pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień. Ich zwalczaniu pomaga zachowanie podstawowej higieny pracy na polu. Dbanie o glebę nie tylko przed wysiewem, ale również po zbiorach jest niezbędnym elementem zmniejszającym ryzyko zachorowań. Zastosowanie podstawowych metod agrotechnicznych wspomóc może zachowanie prawidłowej kondycji plonów.

Choroby roślin zbożowych – rdza zbóż, co rolnik wiedzieć o niej powinien

Jest to coroczny patogen atakujący uprawy i powodujący znaczne straty w ilości oraz jakości otrzymywanych plonów. Największa szkodliwość rdzy zbóż polega na zredukowaniu powierzchni asymilacyjnej i wzmożeniu transpiracji, a co ważne również na zakłóceniu procesów przemieszczania się wody i metabolizmu fotosyntezy. Roślina porażona daje małe ziarno o zmniejszonej wartości odżywczej. Choroby roślin zbożowych najczęściej atakują pszenicę, pszenżyto, żyto i jęczmień i również rdza zbóż jest niebezpieczne właśnie dla tej grupy upraw. Największe szkody na polach chorobą rdzy zbóż wyrządza grzyb Puccinia recondita oraz P. graminis, a także P. striiformis.choroby roslin zbozowych rdza 2

Choroby roślin zbożowych – objawy rdzy zbóż

Choroba ta występuję na zbożach, trawach, mahonii i berberysie. Charakterystycznymi objawami rdzy są rdzawobrunatne, podłużne, pylące plamki, które wytwarzają urediniospory. Uredinia tworzą się pod skórą rośliny i mają od 3 do 10 mm długości. Ponadto znaleźć je można również na liściach, kłosach, czy pochwach liściowych. Najliczniej występują w drugiej połowie czerwca oraz w lipcu. Pasożyty te w czasie dojrzewania rozrywają skórkę, która, obumierając, przybiera srebrzysty kolor. Plamy z czasem ciemnieją i tuż obok powstają telia, która charakteryzują się czarnym kolorem. Tworzą ona teliospory, czyli zarodniki przetrwalnikowe, które z czasem pozostają jedynym widocznym objawem rdzy. Choroby roślin zbożowych przenoszone są najczęściej poprzez materiał siewny i tak również jest w przypadku rdzy zbóż. Ponadto zarodniki patogenu potrafią przetrwać na resztkach pożniwnych i chwastach. Teliospory są na tyle niebezpieczne, że nie straszne im przymrozki. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i deszczowa pogoda.

Czytaj także: Opas cieląt – rachunek ekonomiczny i opłacalność

Choroby roślin zbożowych, a rdza zbóż i sposoby jej zapobiegania

Oprócz systematycznego stosowania oprysków chemicznych bardzo ważne zabiegi przeciwko rdzy zbóż to działania agrotechniczne. Podstawowym działaniem jest staranne przyoranie resztek pożniwnych, które mogą być źródłem teliosporu. Ponieważ samosiewy nie tylko pobierają składniki mineralne z gleby, ale mogą również przynosić na nasza plantację różnego rodzaju choroby roślin zbożowych stąd wskazana jest jak najwcześniejsza reakcja gospodarza i pozbycie się niechcianych wysiewów. Ponadto odchwaszczanie pola i terenów przyległych pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowań plantacji na różne patogeny. Staranne przygotowanie podłoża do siewu oraz dobrze dobrane nawozy pod względem ilości azotu i potasu sprzyjają zdrowemu wzrostowi zbóż. Jeżeli posiadamy wiedzę na temat możliwości pojawienia się jakiejś choroby na naszym obszarze najlepiej wybierać odmiany odporne na wyniszczenia, a ich siew wykonać we wskazanych odstępach.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023