Talk icon

Informacje

31-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Choroba Derzsyego najbardziej niebezpieczna dla drobiu wodnego

Choroba Derzsyego

Choroba Derzsyego, zwana inaczej parwowirozą gęsi to choroba o bardzo dużym potencjale zakaźnym. Zagrożenie stanowi przede wszystkim dla hodowli gęsi, ale może zainfekować inne ptactwo wodne, jak kaczki piżmowe.

Choroba Derzyego – garść historii

Choroba Derzsyego ma podłoże wirusowe. Została po raz pierwszy wykryta w latach 50, została wtedy opisana na bazie przypadków z Chin. Pojawiła się także w późniejszym czasie na terenie Europy, jednak przez kolejnych 15 lat nieznana pozostawała jej etiologia. Dopiero po intensywnych i długotrwałych badaniach nad chorobą dowiedziono, że przyczyną jest parwowirus, a choroba została nazwana od nazwiska pioniera badań nad nią, Domokosa Derzsyego, węgierskiego naukowca. Szczepionka przeciwko wirusowi wywołującemu tę chorobę pojawiła się jakiś czas później, w Polsce dostępna jest od lat 80. Choroba Derzsyego podlega u nas obowiązkowej, urzędowej rejestracji (Dz.U. 2004 nr 69, poz. 625; 1).

Rolnicy mieli niewolników! Wśród nich dziecko! Wabili ich do gospodarstwa i zmuszali do pracy! A to nie koniec

Choroba Derzsyego atakuje młode osobniki

Prawowirus jest wysoce zaraźliwy, a do jego rozprzestrzeniania dochodzi w bardzo krótkim choroba derzyego stadoczasie poprzez kał ptaków, które są jego nosicielami, a także poprzez zanieczyszczone sprzęty, wodę i paszę. Atakuje przede wszystkim młode osobniki i to wśród nich śmiertelność jest największa. Choroba Derzsyego powoduje zmiany w obrębie serca i wątroby, a przebieg i intensywność choroby zależna jest od wieku gąsiąt. Wirus u kilkudniowych piskląt inkubuje się od 3 do 5 dni, a przebieg choroby jest ostry. Ptaki przede wszystkim bardzo szybko tracą apetyt i poszukują źródła ciepła, wokół którego skupiają się. Biegunka może, ale nie musi wystąpić, charakterystycznym objawem jest szarobiały kał. Pomimo tego, że nie u wszystkich ptaków mogą wystąpić objawy, śmiertelność w tej grupie waha się od 60 do 80%, a w skrajnych przypadkach może dojść do 100%. Jeśli do zakażenia dochodzi u starszych osobników w wieku 2-3 tygodni, objawy choroby występują po około 10 dniach. Ze względu na brak apetytu ptaków i przewlekłą postać choroby, ptaki notują znaczne spadki masy ciała, dochodzące nawet do 80%. Chorobie towarzyszyć mogą inne, mniej charakterystyczne dla niej objawy, jak zapalenie spojówek, biegunki, wyciek z nosa i oczu czy utrata puchu. Choroba trwa do miesiąca, a śmiertelność nie przekracza 30%. Niestety zakażone ptaki po przechorowaniu stają się nosicielami i mogą zarażać kolejne osobniki, dodatkowo masa części z nich nie wraca już do normy.

Choroba Derzsyego – rozpoznanie i leczenie

Aby ostatecznie potwierdzić, że mamy do czynienia z tą chorobą należy wykonać specjalistyczne testy laboratoryjne, przede wszystkim aby wykluczyć inną chorobę, jaką jest krwotoczne zapalenie nerek i jelit gęsi. Leczenie zainfekowanego stada jest bardzo drogie i mało skuteczne, dlatego najważniejsze w walce z chorobą jest jej zapobieganie. Pomimo obecności skutecznej szczepionki na rynku, konieczne jest zachowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego, ważne jest na przykład unikanie używania tych samych aparatów lęgowych w przypadku różnych stad. Jest to o tyle kluczowe, że wirus ze względu na swoją specyficzną budowę (brak otoczki) jest bardzo odporny na działanie powszechnych środków dezynfekcyjnych, a także na ciepło i zamrażanie. W Polsce aktualnie do zakażeń nie dochodzi zbyt często, a jeśli już do niego dojdzie, atakowane są ptaki w wieku około 3 tygodni. Nie można jednak przez to mieć uśpionej czujności, choroba bowiem może się pojawić w każdej chwili i jak wykazane wyżej, jest wysoce zaraźliwa, a wirus odporny na czynniki chemiczne i fizyczne. Spowodować może więc bardzo duże straty ekonomiczne.

researchgate.net/vetpol.org.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023