Talk icon

Informacje

05-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Wędzarnia – jak wybrać idealne drewno do wędzenia?

Wędzarnia

Wędzarnia to źródło przepysznych produktów, ale i niebezpiecznych dla zdrowia substancji uwalniających się w samym procesie wędzenia. Rozpoczynając wędzenie należy zwrócić uwagę na drewno, które będzie do tego wykorzystywane. Warto przeanalizować okoliczny rynek tartaków i wybrać najbardziej sprawdzoną i zaufana firmę dostawczą.

Wędzarnia, czyli tylko suche drzewo

Drewno wykorzystywane w procesie wędzenia powinno być bardzo dobrze wysuszone, gdyż wilgotne pieńki zużywają więcej energii na suszenie ich niż na oddawanie jej w postaci ciepła. Świeże drewno daje dużo gęstego dymu, jednakże jest to dym wilgotny, który zamiast wędzić pozostawia produkty w warunkach wysokiej pary. Wędzarnia powinna być wyposażona w drewno suszono co najmniej kilka miesięcy w otwartej przestrzeni. To właśnie takie spalanie drewna pozwoli uzyska idealny dla wędzenia dym, który nada kolorytu i smaku jedzeniu.wedzarnia 2

Wędzarnia – jaki rodzaj drzewa wybrać?

Drewno używane do wędzenia powinno różnić się od siebie w zależności od etapu na jakim znajduje się powyższy proces. Podczas suszenie i pierwszej fazy nie jest wymagana bardzo wysoka temperatura, dlatego idealnie nadaje się do tego drewno miękkie – olcha. Daje ono potrawą nie tylko idealny aromat ale i smak wędzenia. Wędzarnie w fazie końcowej, a przede wszystkim dopiekania powinna być wyposażona w drewno twardsze, jak grab, dąb, czy buk.

Czytaj także: CIT problematyczny – kto płaci, a kto tylko "trochę"?

Wędzarnia, a okorowane drewno

Bardzo dużym błędem jest wybieranie drewna okorowanego. Kora rośnie z drzewem od początku i stanowi jego ochronę. Zbiera ze środowiska wszystkie zanieczyszczenia takie jak smog, emisje przemysłowe oraz te pochodzące z samochodów, a także z kominów gospodarstw domowych. Wędzarnia, w które drewno do wędzenia posiada korę staje się źródłem dodatkowych szkodliwych substancji, w tym WWA, powstających w procesie jej spalania. Nie są potrzebne nawet wysokie temperatury by te zanieczyszczenia zaczęły osadzać się na wędzonych produktach. Najwięcej zanieczyszczeń pochłaniają drzewa owocowe.

Zmniejszenie ilości WWA w wędzonkach, a wędzarnia

Należy pamiętać by nie wykorzystywać do wędzenia pni drzew ciętych piłą mechaniczną. Jeden z jej elementów – łańcuch, aby mógł dobrze działać jest smarowany, co negatywnie wpływa na drzewo. Nawet niewielka ilość oleju obecna na drzewie wykorzystywanym do wędzenia wpływa na podwyższenie poziomu WWA. Wędzarnia w związku z powyższym powinna postawić na sprawdzonych dostawców drewna, którzy wykorzystują jedynie tradycyjne metody do jego uzyskiwania.

cdr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023