Talk icon

Informacje

16-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Chińskie rolnictwo – zwiększył się deficyt handlowy produktów rolnych

Chińskie rolnictwo

Chińskie rolnictwo ma problemy. W pierwszym półroczu Chiny sprowadziły znacznie więcej wieprzowiny niż rok temu. Jednocześnie spadły dochody z eksportu żywności. Wzrasta deficyt handlowy produktów rolnych, a wszystko przez afrykański pomór świń i pandemię koronawirusa. Chińczycy zwiększyli import mięsa, jednak wzrósł również popyt na soję, co prawdopodobnie spowodowane jest wznowieniem hodowli świń w niektórych regionach kraju.

Chińskie rolnictwo – deficyt handlowy rośnie

Chińskie rolnictwo w pierwszym półroczu tego roku zanotowało pewne problemy. Chińscy importerzy artykułów rolno-spożywczych wydali na międzynarodowe zakupy towarów w I półroczu 2020 roku znacznie więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według statystyk celnych do kraju sprowadzono towary rolne w ilości 68,6 miliarda euro, czyli o 8,1 miliarda euro lub o 13% więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Ponieważ dochody z eksportu spadły o prawie 4% do 29,9 miliarda euro, deficyt handlowy produktów rolnych zwiększył się o 9,2 miliarda euro, czyli o 31%, do 38,7 miliardów.

Drugie miejsce wśród najważniejszych towarów importowanych to mięso. Chińskie rolnictwo w zakresie produkcji mięsa doznaje następstw afrykańskiego pomoru świń (ASF). Przez wirusa zwiększył się import o 73% do 4,75 miliona ton w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wartość importu wyniosła 13,3 miliarda euro, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Chińscy importerzy wykazywali szczególne zainteresowanie wieprzowiną. W porównaniu do I półrocza zeszłego roku analogiczny wolumen zakupów wzrósł o 150% do 2,1 miliona ton. Ponadto zakupiono około 700 000 ton produktów ubocznych. Import wołowiny wzrósł o 43% do około 1 miliona ton.

Plaga myszy zaatakowała Niemcy! Gryzonie wyrządzają ogromne szkody!

Chińskie rolnictwo – co z mlekiem i ze zbożem?

W zakresie produktów mleczarskich, Chinskie rolnictwo chińskie rolnictwo odnotowało znacznie niższe tempo wzrostu importu, czyli o 4% do 1,63 miliona ton. Tymczasem wartość importu wzrosła tutaj o 6% do 5,4 miliarda euro. W przypadku najważniejszego produktu mleczarskiego, czyli mleka w proszku, import nawet nieznacznie spadł, o 2% do 740 tysięcy ton.

Oprócz rosnącego importu zboża Chiny kupowały również więcej produktów wodnych, cukru i olejów jadalnych z rynku światowego, w porównaniu z pierwszą połową 2019 r. O odpowiednio 20% i 30% spadły natomiast zakupy piwa i wina.

Najważniejszym pod względem wartości towarem importowanym pozostały nasiona soi. W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku koszt zakupu soi za granicą wzrósł o 12% do około 15 miliardów euro, a import wzrósł o 18% do 45 milionów ton. Główną przyczyną zwiększonego popytu na soję przez chińskie rolnictwo było najprawdopodobniej wznowienie hodowli świń w niektórych regionach kraju.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023